Basen, Jysk i Dni Radomska podczas konferencji prezydenta Ferenca

14 kwietnia 2016

15:45


14 kwietnia podczas konferencji prasowej prezydent Radomska Jarosław Ferenc wraz ze swoimi zastępcami Małgorzatą Kańską – Kipigroch i Jackiem Belką poinformowali o bieżących pracach.

 

W odpowiedzi na oczekiwania i zgłaszane przez radomszczan potrzeby rekreacyjne prezydent podjął decyzję o budowie nowego basenu, zamiast wcześniej planowanego remontu i przebudowy starego obiektu.

Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Jedną z kluczowych jest zaspokojenie potrzeb rekreacyjnych radomszczan. Nowy obiekt będzie zapewniał kilka wariantów wypoczynku i da szansę na zaspokojenie oczekiwań mieszkańców miasta. Koszt inwestycji jest bardzo podobny, jak planowane wcześniej prace na starym obiekcie. W kwocie 26 mln zł powinny się zamknąć budowa nowoczesnego kompleksu w skład którego wejdą oprócz basenu zakrytego, basen odkryty i lodowisko.

Bardzo ważne jest też to, że lokalizacja przedsięwzięcia w rejonie ZSG nr 4 zapewnia wpisanie tego kompleksu w ogólną koncepcję zagospodarowania przyległego do szkoły terenu, gdzie mogłaby też powstać pełnowymiarowa bieżnia 400 m. A dodatkowo na czas prowadzenia działań inwestorskich radomszczanie nie byliby pozbawieni możliwości korzystania z basenu, bo nadal funkcjonował będzie stary obiekt.

 Ważnym tematem dla radomszczan stało się w ostatnich dniach przejście pomiędzy dwoma radomszczańskimi szkołami ponadgimnazjalnymi, popularnymi: „mechanikiem” i „drzewniakiem”. W związku z planowanym zamknięciem przez dyrekcję szkoły tego naturalnego ciągu komunikacyjnego do prezydenta wpłynęło kilka próśb mieszkańców o pomoc w tej sprawie. Właścicielem terenu jest szkoła, która należy do starostwa, stąd miasto nie może prowadzić inwestycji na nieswoim gruncie. Niemniej, prezydent Ferenc zapowiedział, że skieruje wniosek do starosty i postara się aktywnie włączyć w wypracowanie rozwiązania, które uchroni przed zamknięciem tego istniejącego już od kilkudziesięciu  lat skrótu.

 Znalezienie takiego rozwiązania mogłoby być pozytywnym prognostykiem dla współpracy miejsko – powiatowej. Krokiem ku nawiązaniu i rozwijaniu takiej współpracy będzie spotkanie, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Rozmowy po których planowana jest wspólna konferencja prezydenta i starosty mają dotyczyć współpracy miasta i powiatu w kierunku prowadzenia wspólnych zadań na drogach. Mogłoby tak się stać w wypadku planowanej przez prezydenta Ferenca przebudowy ciągu komunikacyjnego ulic: św. Rozalii – Kraszewskiego – Narutowicza oraz przebudowy skrzyżowania ulic: Jagiellońskiej – Armii Krajowej – Starowiejskiej, dla którego najkorzystniejszym rozwiązaniem byłaby budowa ronda.

 Nie mogło zabraknąć tematu roszczeń firmy Jysk wobec miasta. Podczas spotkania z mediami prezydent Jarosław Ferenc zaprezentował przedstawicielom mediów pismo, które wpłynęło od firmy Jysk do magistratu w ubiegłym roku. Pismo, w którym firma zwróciła się z prośbą o interpretację podatkową ma naniesioną przez Skarbnika klauzulę „ważne”, co świadczy o tym, że ówczesne władze musiały mieć wiedzę, o prawdopodobnych roszczeniach ze strony przedsiębiorstwa.

Wychodząc naprzeciw pytaniom radomszczan miasto będzie miało swój fanpage w serwisie społecznościowym faacebook. Obecnie ten serwis służy społeczeństwu do szybkiej wymiany informacji oraz łatwego kontaktu nie tylko ze znajomymi, ale też z firmami, czy instytucjami. Dlatego prezydent zapowiedział uruchomienie w najbliższych dniach Oficjalnego Fanpage’a miasta. Dotychczas funkcjonujący fanpage nie został w należyty sposób zabezpieczony przez obsługujących go pracowników.

Prezydent Ferenc poinformował także o postępowaniach przetargowych dotyczących realizacji zadań dwóch spośród zwycięskich projektów z tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Rozpisywane są właśnie przetargi na realizację boisk przy ZSG nr 1 i ZSG nr 4.

 Dalsza część konferencji poświęcona została tematom kulturalnym.

Jak poinformował prezydent Jarosław Ferenc miasto poszukuje dodatkowych możliwości finansowania działań w ramach tegorocznego Różewicz Open Festival. To już VIII edycja tego wydarzenia kulturalnego i z racji na swoją oryginalność oraz ścisłe powiązanie z Radomskiem będzie kontynuowana. Pewną trudność stanowi ułożenie oferty programowej. Spowodowane jest to znacznie mniejszymi środkami na realizację przedsięwzięcia niż wnioskował Miejski Dom Kultury. Z Urzędu Marszałkowskiego i to dopiero w wyniku odwołania MDK na realizację ROF otrzymał jedynie 30 tys. zł z wnioskowanych 150 tys.

 Podczas konferencji nie mogło zabraknąć tematu Dni Radomska. Podczas tegorocznych dni Radomska publiczność wśród licznych atrakcji będzie mogła bawić się przy muzycznych rytmach, które zapewnią zespoły Luxtorpeda i Pectus.

W odpowiedzi na oczekiwania młodych fanek, które zwracały się do prezydenta poprzez komunikator internetowy zakontraktowany został występ młodego artysty Jeremiego Sikorskiego.

Wielu fanów w Radomsku ma także z pewnością Robert Janowski, który wystąpi z zespołem. Radomszczan w dobry humor wprawiać będą artyści z kabaretu Nowaki. Z pewnością niejeden Kowalski się uśmiechnie z żartów Nowaka J.

Podczas Dni Radomska gościła będzie też Zalewajka. Festiwal zalewajki nie będzie miał jednak formuły konkursu, jak to miało miejsce w poprzednich edycjach. W tym momencie czas jest dość ograniczony, ale w kolejnych latach formuła festiwalu z pewnością będzie ewoluowała – zapowiedział prezydent Ferenc. Prawdopodobnie zmieni się w festiwal smaków, lub tym podobny. Podczas takiej imprezy mogłyby mieć swoją promocję dania i arcydzieła lokalnej, regionalnej sztuki kulinarnej. Przez to oferta dla odwiedzających festiwal mogłaby być jeszcze bardziej atrakcyjna.

Galeria