Centrum miasta wczoraj, dziś, jutro...

6 marca 2017


Czy centrum miasta może wyglądać jak w dawnych, przedwojennych czasach? - Mamy pomysł i chcemy się nim podzielić. Może to wizja, może tylko marzenia – mówił dyrektor Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku Krzysztof Zygma.

Spotkanie „Zabytkowe centrum miasta. Wczoraj, dziś, jutro” odbyło się w Galerii Muzeum w poniedziałek 6 marca.

Jak wyglądało ścisłe centrum miasta w XIX wieku, a jak miałoby wyglądać w przyszłości. Propozycje to m.in. powrót do otwartej przestrzeni wokół kościoła farnego z ogromnym otwartym placem, schody okalające zamiast muru wokół kościoła, wybrukowany plac 3 Maja z przestrzenią do odpoczynku, zabawy, a także różnego rodzaju inicjatyw kulturalnych, sportowych, turystycznych. Czy marzenia te można zrealizować? Jak zawsze potrzebne są pieniądze, a chodzi o kilkanaście milionów złotych. Jak je zdobyć, zastanawiali się prelegenci.

W dyskusję włączyli się też prezydent Radomska Jarosław Ferenc i starosta radomszczański Andrzej Plutecki.

Starosta mówiąc o centrum nie wahał się użyć słów o katastrofie komunikacyjnej. - Jeśli dojdzie do budowy ronda na zbiegu ulic Brzeźnicka, Piłsudskiego, Żeromskiego centrum miasta zostanie zakorkowane, a życie mieszkańców utrudnione. Dokładam starań, aby jak najszybciej spotkać się z ministrem Adamczykiem, aby jeszcze raz przemyśleć zły pomysł wybudowania ronda – zapewniał.

Jarosław Ferenc wytłumaczył zebranym, iż zablokowanie budowy ronda jest raczej niemożliwe, gdyż został już ogłoszony termin rozpoczęcia budowy, a najważniejsze to uspokoić ruch komunikacyjny w centrum miasta.

To spotkanie świadczy o tym, że potrzeba rewitalizacji centrum miasta jest duża. Każdy pomysł jest dobry, każdy może mieć swój pomysł, tak jak podczas poniedziałkowego spotkania przedstawiło to muzeum.

 

 


Galeria