Koncert "Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra"

12 listopada 2018

18:00


„Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra” to koncert promujący szósty album pianisty Pawła Kaczmarczyka. Kompozytor w twórczy sposób odnosi się do „Albumu tatrzańskie” Ignacego Jana Paderewskiego. W 1884 roku Paderewski zreinterpretował pieśni góralskie, a 134 lata później Jego twórczość została „przetłumaczona” na muzyczny język Pawła Kaczmarczyka, łączący folk, klasykę, elektronikę i jazz.


Paweł Kaczmarczyk nieprzypadkowo zajął się twórczością Paderewskiego właśnie w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Artysta urodzony w 1860 roku nie tylko był jednym z najwybitniejszych pianistów swojej epoki, ale i kluczową postacią w procesie odzyskiwania suwerenności po I Wojnie Światowej. To właśnie jego starania miały wpływ na umieszczenie postulatu stworzenia niepodległej Polski wśród 14 punktów programu Woodrowa Wilsona. Z kolei przybycie Paderewskiego do Poznania w 1918 roku stało się impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którego następstwie większość ziem zaboru pruskiego weszła w skład odrodzonej Polski. Wkrótce potem Paderewski objął funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych.

12 listopada, godz. 18.00 / sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury w Radomsku
Bilety: 30 zł / 40 zł

Paweł Kaczmarczyk - koncertujący na całym świecie pianista jazzowy i kompozytor o wielkim dorobku i jeszcze większych planach. Nagrał pięć świetnie przyjętych albumów i wiele w roli sidemana, a dotychczasowe wydawnictwa przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.:
– nominację do Fryderyka,
– sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”,
– pięć „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani,
– Mateusza Trójki Polskiego Radia,
– Kulturalny Odlot Gazety Wyborczej.

 

kaczmarczyk