KONCERT - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA - PAMIĘCI JERZEGO FOTYGI

24 listopada 2017


Jerzy Fotygo - muzyk, pedagog, artysta. Sylwetkę wybitnego radomszczanina przybliży koncert, który odbędzie się 24 listopada 2017 o godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Koncert odbędzie się w ramach podsumowania projektu "Ocalić od zapomnienia" - Małe Granty MDK 2017.

W programie koncertu, do którego zaproszono orkiestrę kameralną – "Unplugged Orchestra" pod dyrekcją Michała Śmigielskiego oraz solistów: Agnieszkę Kadłubowską (sopran) i Pawła Pawlika (fortepian), znajdą się między innymi utwory, którymi dyrygował Jerzy Fotygo:
Fryderyk Chopin - Andante Spianato i Wielki Polonez op. 22
Stanisław Moniuszko - Recytatyw i Aria Hanny z II aktu opery Straszny Dwór „Do grobu trwać w bezżennym stanie"
Fryderyk Chopin - Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13
Stanisław Moniuszko - Recytatyw i Aria Halki z II aktu opery Halka „Gdyby rannym słonkiem".

Na program koncertu złożą się również wspomnienia Bolesławy Piekarniak - chórzystki i wiolonczelistki, byłej członkini Radomszczańskiej Orkiestry Symfonicznej oraz wykład Laury Normand – autorki pracy magisterskiej poświęconej Jerzemu Fotydze.

Jerzy Fotygo – absolwent Konserwatorium w Warszawie. Jerzy Fotygo był organistą w kościele św. Lamberta. Jego zaangażowanie w życie muzyczne miasta wykraczało daleko poza pełnioną w kościele pracę. Powołał do życia Towarzystwo Muzyczne „Lutnia”, które pod jego kierownictwem występowało w radomszczańskich kościołach. W czasie II wojny światowej zorganizował Filharmonię Radomszczańską i organizował koncerty muzyki kameralnej. Po wojnie, w 1950 roku organizuje Międzyspółdzielnianą Orkiestrę Symfoniczną, która prowadzi szeroką działalność koncertową. Równocześnie prowadzi też Orkiestrę Symfoniczną w Częstochowie. W 1954 roku kieruje Orkiestrą Objazdową w Warszawie, a w 1957 roku zostaje dyrektorem Opery Wrocławskiej.