Radomszczanie uczcili Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia 2016


Uroczysta msza święta, złożenie kwiatów i zniczy w miejscach pamięci – radomszczanie uczcili Święto Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego, będące świętem wszystkich Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Polski w bitwie warszawskiej określanej mianem "cud nad Wisłą" w dniach 13-25 sierpnia 1920 r.. Bitwa stoczona w ramach wojny polsko-bolszewickiej zaliczana jest do jednych z najistotniejszych i przełomowych w historii świata.

Święto Wojska Polskiego jest nawiązaniem do chlubnych tradycji polskiego wojska począwszy od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. Dzień też jest okazją do wspominania tych, którzy oddali swoje życie za wolną ojczyznę.

15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej.

W Radomsku, jak co roku delegacje oraz mieszkańcy miasta uczcili Święto Wojska Polskiego uroczystą mszą świętą oraz złożeniem kwiatów i zniczy w miejscach pamięci.

Przed eucharystią wiązanki kwiatów złożono pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy świętej odprawionej w Kolegiacie p.w. św. Lamberta, parlamentarzyści, władze samorządowe miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, partii, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy miasta wzięli udział w miejskich uroczystościach przed Pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą pamięci uczniów – żołnierzy Gimnazjum im. St. Niemca w Radomsku poległych za ojczyznę w 1920 roku, która znajduje się na ścianie Klasztoru o.o. Franciszkanów.

Galeria