16 sierpnia - rocznica urodzin Stanisława Różewicza

16 sierpnia 2017


Dzisiaj przypada rocznica urodzin pochodzącego z Radomska wybitnego reżysera, założyciela a następnie wieloletniego kierownika artystycznego Zespołu Filmowego „Tor” Stanisława Różewicza.

Przypominając osobę Stanisława Różewicza nie można pominąć Różewicz Open Festiwal. W tym roku podczas odbywającego się w październiku wydarzenia również nie zabraknie wspomnień o Stanisławie. Reżyser w przeszłości nie raz był honorowym gościem festiwalu. Mimo że, nie ma go wśród nas, to zostały po nim filmy, których nie zabraknie w programie. Podczas październikowego wydarzenia będzie można zobaczyć kameralną opowieść Stanisława Różewicza film „Samotność we dwoje”. Jego filmy zdobywały wyróżnienie m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Pamiętajmy, że najmłodszy z Braci Różewiczów zrealizował również spektakle Teatru TV oraz sztuki na scenie teatralnej.

Stanisław Różewicz

źródło: http://www.rozewiczopen.pl

Stanisław Różewicz był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, nauczycielem kolejnych pokoleń reżyserów.  Gdy przyjeżdżał do Radomska, chętnie spacerował po mieście. Odwiedzał miejsca, które przypominały dzieciństwo. Najczęściej zaglądał do „Kinemy”, czyli starego przedwojennego kina, w którym zaczęła się artystyczna przygoda braci Różewiczów.

Tegoroczny Różewicz Open Festiwal odbędzie się w dniach 4 - 9 października i jest wspierany finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku. Celem jest przede wszystkim utrwalanie i promowanie twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Organizatorzy przypominają nie tylko o ich ogromnym wkładzie w rozwój kultury, szczególnie teatru, literatury czy kina, ale również prezentują najnowsze odwołania w twórczości młodszego pokolenia artystów.