74. rocznica likwidacji niemieckiego getta żydowskiego w Radomsku

5 kwietnia 2016


4 kwietnia w Radomsku gościliśmy młodzież, nauczycieli i władze z partnerskiego miasta Kiryat Bialik. Uroczystości rozpoczęło powitanie gości w Hali Sportowej przy ZSG nr 4.

Kolejnym etapem wizyty były odwiedziny na cmentarzu żydowskim, gdzie goście i przedstawiciele miasta uczestniczyli w montażu tablicy pamiątkowej poświęconej czteroletniej współpracy miedzy miastami. Tablica została wmurowana dla upamiętnienia 200-lecia powstania cmentarza żydowskiego w Radomsku. W tym roku mija także 150. rocznica śmierci cadyka z Radomska. Wszystkie te okazje oraz jubileusz 750-lecia Radomska złożyły się na fakt ufundowania przez Kiryat Bialik pamiątkowej tablicy.

Na cmentarzu odbyło się także spotkanie z pochodzącą z Radomska mieszkanką Izraela Hają Eliaz (Azjen), która opowiadała o tym, jak ocalała, gdy cała jej rodzina została wywieziona do Treblinki i tam zginęła.

Centralnym punktem wydarzenia była uroczystość pod pomnikiem upamiętniającym likwidację niemieckiego getta żydowskiego w Radomsku. W 74 rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty. Prezydenci wygłosili także swoje przemówienia.

Nie możemy zapomnieć o naszych korzeniach i o tym, że przed wojną w Radomsku mieszkała ludność żydowska. Cieszy nas, że młodzi mieszkańcy Kiryat Bialik chcą do nas przyjeżdżać i poznawać miasto swoich przodków – podkreśla prezydent Jarosław Ferenc.

Po ostatniej wizycie radomszczan w Izraelu zapowiedziano ścisłą współpracę, m. in. przy szukaniu radomszczańskich korzeni żydowskich rodzin. Tym razem uczniowie z Izraela i Radomska wzięli udział we wspólnych zajęciach edukacyjnych w ZSG 3 i 5, podczas których mówiono o wspólnej historii narodów.

Na zakończenie jednodniowego pobytu w Radomsku w Miejskim Domu Kultury goście uczestniczyli w międzynarodowym wieczorze artystycznym. Wizyta w naszym mieście to tylko część wycieczki młodzieży do żydowskich miejsc pamięci w Polsce.