79 lat temu wybuchła II wojna światowa

1 września 2018


By oddać hołd poległym podczas hitlerowskiej napaści na Polskę władze miasta i powiatu złożyły wiązanki kwiatów oraz znicze w miejscach pamięci.

W południe Prezydent Radomska Jarosław Ferenc wraz z zastępcą prezydenta Małgorzatą Kańską-Kipigroch oraz wiceprzewodniczącymi rady miejskiej: Arturem Wernerem i Markiem Rząsowskim złożył kwiaty pod Pomnikiem - Grobem Nieznanego Żołnierza przy ul. Narutowicza. Władzom miasta towarzyszył przedstawiciel Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Radomsku Zbigniew Półrola. Następnie wszyscy udali się pod tablicę memoriałową poświęconą straconym w latach 1940 - 1944 i poległym w czasie bombardowania w dniu 1 września 1939 r. pracowników zakładu „Metalurgia” w Radomsku.

Wiązanki kwiatów i znicze złożono również na Cmentarzu Starym pod tablicą poświęconą cywilnym mieszkańcom Radomska, którzy zginęli podczas bombardowania miasta 1 i 2 września 1939 roku. Na Cmentarzu Nowym kwiaty i znicze złożono na Grobie Lotników poległych w czasie II wojny światowej oraz żołnierzy bohaterów poległych w walce o wolność Ojczyzny we wrześniu 1939 r.