Po raz kolejny do Radomska zawitał ambulans Fundacji Ronalda McDonalda, w którym przeprowadzane są bezpłatne profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 roku życia.

 

Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. W czasie badania lekarz-radiolog dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla danej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. Ambulans Fundacji to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni-rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.

- Na piątek i sobotę mamy zaplanowanych do przebadania 70 dzieci. Do chwili obecnej przebadaliśmy około 35. Zainteresowanie jak zwykle jest duże, nie było problemu z chętnymi do zapisu. To cieszy, i oznacza, że rodzice troszczą się o zdrowie dzieci i chcą z tych badań profilaktycznych korzystać – mówi lek. Paweł Mikrut, który razem z lek. Michałem Bielickim przeprowadza badania w Radomsku. - Rodzice przychodzą do nas ze zdrowymi dziećmi i w toku badania można wyłapać nieprawidłowości anatomiczne, czy inne bardziej poważne zmiany. W takim przypadku dziecko kierowane jest do dalszej diagnostyki specjalistycznej lub do kontroli za pewien czas, by zobaczyć czy dane zmiany w jakiś sposób się zmieniają. Do tej pory poważnych dolegliwości nie stwierdziliśmy, ale było kilka przypadków odstępstw od normy. Około 5 dzieci zostało pokierowanych do dalszej diagnostyki – dodaje.

W czasie przerwy zespół ambulansu odwiedził prezydent Jarosław Ferenc, żeby podziękować za zaangażowanie w profilaktykę onkologiczną dzieci i wręczyć drobne upominki od urzędu miasta.