expect if there are some more not known on the market to date, would permit more straightforward, breguet Reine de Naples Princesse Mini 9807 & 9808 This year, not only in the Corum collection but in the history of watchmaking in general. fake rolex The Corporate Guy: these watches are durable and elegant that will help you to show the personality. These watches will help to show that you work in corporate world. These watches will help you to maintain your personality with the outfits. The core of what makes the Navitimer special is the rotating slide rule bezel.

9 września - Światowy Dzień FAS

Światowy Dzień FAS to święto obchodzone na świecie corocznie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka.

Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej.
Pierwszy dzień FAS obchodzony był 9.09.1999. Dzień ten został tak dobrany, aby dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca roku świat pamiętał, że w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży kobieta powinna powstrzymać się od alkoholu.

Wyniki przeprowadzonych badań ankietowych w Polsce są zatrważające:
Niemal jedna trzecia (31,7 %) badanych przez IPSOS Polaków spotkała się z opinią, iż kobieta w ciąży powinna spożywać regularnie niewielkie ilości czerwonego wina. Jedna trzecia ankietowanych kobiet (33,5 %), które urodziły jedno, lub więcej dzieci, przyznaje się do spożywania niewielkich ilości alkoholu w czasie ciąży.

Fakty są bezkompromisowe:
* Co roku w Polsce rodzi się około 1000 dzieci z FAS (na 300 000 tysięcy urodzeń)
* 1/100 dzieci cierpi na zaburzenia wynikające ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży
* 1/500 dzieci ma FAS
* Na świat przychodzi 10 razy więcej dzieci z pełnoobjawowym FAS niż z zespołem Downa

Płodowy Zespół Alkoholowy FAS to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń będących efektem teratogennego działania alkoholu na płód.

Należy pamiętać, że każda ilość alkoholu działa toksycznie na rozwijające się wewnątrzmacicznie dziecko. Każde 50 mg alkoholu oznacza śmierć 20 milionów komórek nerwowych, a im większa ilość alkoholu, tym większe jest ryzyko uszkodzeń mózgu. Cząsteczki etanolu zawartego w alkoholu bez problemu przenikają przez łożysko i uszkadzają płód. Bardzo często jest to przyczyną pojawienia się problemów psychicznych i fizycznych u dziecka zwane powszechnie zespołem FAS (ang. fetal alcohol syndrome). Nie jest znana bezpieczna ilość alkoholu podczas ciąży. Nie ma również bezpiecznego okresu na picie podczas ciąży. Alkohol może powodować problemy u rozwijającego się dziecka przez cały okres, nawet zanim kobieta dowie się, że w niej jest. Aby uchronić dziecko przed rozwojem alkoholowego zespołu płodowego, kobieta nie powinna pić alkoholu, gdy jest w ciąży lub podejrzewa u siebie ten stan (pierwsze 4-6 tygodni).

Warto w tym miejscu podkreślić, że piwo, wino i wódka zawierają ten sam alkohol etylowy, tylko w różnych stężeniach!

Oznaki i objawy alkoholowego zespołu płodowego mogą obejmować dowolną mieszankę wad fizycznych, niepełnosprawności intelektualnej lub poznawczej oraz problemów z funkcjonowaniem i radzeniem sobie w życiu codziennym.
W wyniku uszkodzenia mózgu i ośrodkowego układu nerwowego dzieci z zespołem FAS cierpią na niepełnosprawność intelektualną, zaburzenia uczenia się i opóźniony rozwój. Ponadto zaobserwowano u nich problemy z zapamiętywaniem, kłopoty z uwagą i przetwarzaniem informacji, niskie umiejętności oceniania rzeczywistości, zmienność nastrojów oraz nadpobudliwość. Wiele dzieci doświadcza poważnych zaburzeń zachowania i funkcjonowania społecznego, które trwają całe życie. Dorośli z zespołem FAS mają zwiększone ryzyko pojawienia się problemów ze zdrowiem psychicznym i wtórnej niepełnosprawności, co wpływa na ich zdolność do samodzielnego życia. Ponadto są bardziej podatni na niektóre choroby (np. autoimmunologiczne, cukrzycę, nadciśnienie i raka).

Nie ma lekarstwa ani specjalnego leczenia alkoholowego zespołu płodowego. Wady fizyczne i niedobory psychiczne zwykle utrzymują się przez całe życie. Jednak odpowiednio wczesna interwencja może pomóc zmniejszyć niektóre skutki i zapobiec wtórnym niepełnosprawnościom. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie problemu. Dziecko, które zostanie zdiagnozowane w młodym wieku, może zostać umieszczone w odpowiednich klasach edukacyjnych i uzyskać odpowiednią pomoc. Wczesna diagnoza pomaga także rodzinom i nauczycielom zrozumieć, dlaczego dziecko może czasami zachowywać się lub reagować inaczej niż inne dzieci. Osoby z alkoholowym zespołem płodowym, które otrzymują specjalne wykształcenie dostosowane do ich specyficznych potrzeb i stylu uczenia się, mają większe szanse na osiągnięcie pełnego potencjału rozwojowego.

Dzieci z FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych) oraz ich rodzice/opiekunowie, którzy mieszkają w województwie łódzkim mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FASD w Łodzi.

Świadczenia oferowane w ramach działalności Punktu obejmują wykonywanie kompleksowych diagnoz w zakresie FASD, zakończonych wydaniem opinii lekarsko-psychologicznej zawierającej m.in. szczegółowe zalecenia dla rodziców/opiekunów do pracy z dzieckiem.


Dyżury specjalistów odbywają się:
• w poniedziałki, w godz. 16.00 – 18.00 – lekarz psychiatra dzieci i młodzieży
• we wtorki, w godz. 14.00 – 18.00 – lekarz pediatra
• we czwartki, w godz. 14.30 – 18.30 – psycholog

Zgłoszenia osób chętnych do skorzystania z usług świadczonych w ramach działalności Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD przyjmowane są telefonicznie pod nr tel. 42/203 – 48 - 53 od poniedziałku do piątku:
w poniedziałek w godzinach: 10:00 – 16:00
we wtorek w godzinach: 08:00 – 16:00
w środę w godzinach: 08:00 – 13:00
w czwartek w godzinach: 08:00 – 16:00
w piątek w godzinach: 08:00 – 13:00
 
Koordynator Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD
Agnieszka  Gaj
telefon: 42 203-48-53
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Regionalny Punkt FASD funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi - Jednostki Organizacyjnej Samorządu Województwa Łódzkiego.
ul. Snycerska 8
91 – 302 Łódź

Źródło:
https://rcpslodz.pl/index.php/przemoc-i-uzaleznienia/regionalny-punkt-diagnozy-i-terapii-fasd-w-lodzi
https://www.nowafarmacja.pl/blog/alkoholowy-zespol-plodowy-zespol-fas-objawy-i-leczenie
http://www.fasd.org.pl/
https://pi-fasd.org/