Dziś, 20 września, podpisano umowę na dofinansowanie modernizacji sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Najważniejsza część MDK-u otrzyma odświeżony wygląd, nowy sprzęt estradowy i kinowy, a także całkiem nowe fotele. Zmodernizowany zostanie również system wentylacji i ogrzewania, a sala lepiej przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

 W Miejskim Domu Kultury Prezydent Radomska Jarosław Ferenc i Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba przy udziale poseł Anny Milczanowskiej oraz skarbnik miasta Marioli Wypych podpisali umowę na dofinansowanie II etapu zadania pn. „Miejski Dom Kultury w Radomsku - projekt nowej przestrzeni dla kultury".

- Miejski Dom Kultury od samego początku buduje bardzo bogatą ofertę kulturalną dla swoich odbiorców, starając się przy tym, aby odbiór kultury był jak najlepszy. Dzisiejsze spotkanie to wspaniały i wielki krok do tego, aby sala widowiskowa, wyremontowana 14 lat temu w ramach Europejskich Scen Teatru Jaracza w Łodzi, została przebudowana. Po tych kilkunastu latach czas na retusz, właśnie po to, by odbiór kultury był jak najlepszy – mówił podczas konferencji dyrektor MDK Krzysztof Zygma.

- Zależy nam na tym, aby w Miejskim Domu Kultury były jak najlepsze warunki dla mieszkańców, którzy korzystają z oferty kulturalnej. Dlatego złożyliśmy wniosek o dofinansowanie modernizacji sali widowiskowej, aby wymienić fotele na nowoczesne i bardziej wygodne, udoskonalić dźwięk i oświetlenie. Mam nadzieję, że ta inwestycja pozwoli nam na to, aby do Radomska przyjeżdżały najlepsze zespoły artystyczne, a radomszczanie mogli z tego korzystać, w jeszcze bardziej komfortowych warunkach – podkreśla prezydent Jarosław Ferenc

- Wiemy, że instytucje kultury winne co pewien czas przeprowadzać remonty. Samorząd województwa łódzkiego wspiera te zadania. W efekcie zarówno Radomsko, jak i ten obiekt, w którym się znajdujemy, będzie uważany za jeden z ciekawszych obiektów widowiskowych w tej części województwa. W efekcie przeprowadzonego remontu sala zyska nowe oblicze, będzie to miejsce, w którym będą mogły być realizowane z jeszcze większym rozmachem wydarzenia kulturalne, również te, które będą sygnowane przez samorząd województwa łódzkiego – zaznacza wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

W ramach planowanych prac przeprowadzona będzie modernizacja sali widowiskowej wraz ze sceną, widownią, widownią na balkonie oraz zespołem pomieszczeń operatorni i pomieszczeniami techniczno-użytkowymi.

W projekcie przewidziano m.in.:

- roboty budowlane związane z modernizacją i przebudową wewnętrzną sali kinowej wraz z zespołem pomieszczeń - w tym wymiana foteli,
- modernizację instalacji wentylacyjnej i ogrzewania,
- roboty instalacyjne związane z oświetleniem sali i scenicznym,
- roboty instalacyjne związane z akustyką i projekcją kinową,
- dostawę i montaż nowego oświetlenia przeszkodowego,
- roboty instalacyjne branży sanitarnej,
- dostawę i montaż trawersu oświetleniowego wraz z parkiem oświetleniowym LED
- zakup urządzeń do przesyłu streamingowego.

Całkowita wartość zadania to blisko 3 mln zł, a kwota dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego wynosi ponad 2 mln zł (85% kosztów kwalifikowanych).

Realizacja etapu I i II projektu, czyli modernizacja piwnic oraz sali widowiskowej odbywać się ma równolegle. Planowane zakończenie obu zadań to koniec 2022 r.