Uczniowie klas 5 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 uczestniczyli w warsztatach ekologicznych typu "bliskie spotkania z naturą" - własnoręcznie komponowali las w ... słoiku.

Las zamknięty w szkle to propozycja dla miłośników natury zmęczonych miejskim życiem, marzących o skrawku lasu w zasięgu ręki: mały, tętniący życiem ekosystem zamknięty w szklanym naczyniu. Niezwykła, wręcz unikatowa ozdoba wnętrza.

Czy wiecie, że... To brytyjski botanik, dr Nathaniel Bagshaw Ward, lekarzem, przypadkiem zaobserwował, że rośliny zamknięte w szklanych słoikach (odcięte od wpływu smogu i kwaśnych deszczy, które miały w czasach rewolucji przemysłowej fatalny wpływ na rośliny) nie tylko nie umierają, lecz wręcz świetnie się rozwijają i to bez podlewania. To on właśnie wymyślił sposób na bezpieczny transport cennych sadzonek egzotycznych roślin drogą morską na statkach i zaproponował królewskiej flocie handlowej swoje rozwiązanie. Rośliny w terrariach były chronione przed szkodliwą solą morską i potrafiły wytworzyć mikroklimat, w którym doskonale radziły sobie bez opieki ogrodnika nawet kilka miesięcy. Na jego cześć pierwsze terrarium zostało nazwane Wardian Case.

Źródło: PSP nr 4