Dziś, 13 maja odbyło się oficjalne oddanie do użytkowania rozbudowanej tężni solankowej przy „wielorybku”, ale już od kilku tygodni cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców korzystających z jej zdrowotnych właściwości.

 


Oficjalnego otwarcia dokonał Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc w obecności Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Wojciecha Miedzianowskiego, skarbnik miasta Marioli Wypych, Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Radomsku Jadwigi Łysik, pracowników urzędu miasta oraz mieszkańców.

Budowa tężni obejmowała m.in. wykonanie podziemnej instalacji elektrycznej, położenie płyt fundamentowych, wykonanie drewnianej konstrukcji wraz z wyłożeniem tarniną. Ułożono nowy chodnik, postawiono także ławki i kosze.

Ważną częścią inwestycji było wykonanie nowych nasadzeń. Bezpośrednią okolicę tężni zdobią tawuła japońska, bez lilak, bez koreański, jałowiec płożący oraz tamaryszek. Posadzone zostały również dwie odmiany żurawki o liściach w kolorze żółtym oraz czerwonym, które razem utworzą obraz przedstawiający logo naszego miasta. A dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Łodzi zostały wykonane wszystkie tablice edukacyjne zamontowane wokół tężni.

- Bardzo zależny nam na tym, aby tereny zielone, miejsca rekreacji i bazy edukacyjne powstawały. Myślę, że na terenie miasta spotkacie wiele elementów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej i ekologicznej, właśnie dzięki realizacji projektów dofinansowanych z naszego Funduszu – mówił podczas otwarcia Wojciech Miedzianowski.

Przypomnijmy, pierwsza z trzech tężni na Wielorybku powstała w ramach Radomszczańskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej projekt zakładał przyszłą rozbudowę o dwie kolejne tężnie, które dziś cieszą radomszczan.

- Zależało nam na tym, aby tężnia była duża, dlatego poszukiwaliśmy wsparcia finansowego, które otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dzięki temu udało nam się zbudować obiekt zgodnie z naszymi oczekiwaniami. To trójmodułowa tężnia z solanką sprowadzoną z Ciechocinka, do tego utwardzony teren, ławki, kosze, nasadzenia i elementy edukacyjne -  wylicza prezydent. - Myślę, że mieszkańcy osiedla 1000-lecia są zadowoleni z tego obiektu. Codziennie korzysta z niego wielu mieszkańców okolicznych bloków i nie tylko - dodaje.

Miasto Radomsko uzyskało na to zadanie finansowe wsparcie z WFOŚiGW w Łodzi w formie pożyczki oraz dotacji w kwocie 392 318,00 zł. Całkowity koszt wykonania etapu II tężni to: 591 158,76 zł (brutto)

wfośgw