Dziś w urzędzie miasta odbyło się spotkanie na temat współpracy Miasta Radomska z Komendą Powiatową Policji w Radomsku. Rozmawiano o bezpieczeństwie mieszkańców miasta w różnych aspektach oraz o możliwościach jego poprawy.

 

W spotkaniu uczestniczył prezydent Jarosław Ferenc, przewodniczący rady miejskiej Rafał Dębski, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Jadwiga Łysik, Komendant Powiatowy Policji w Radomsku Piotr Nowicki, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Radomsku podinsp. Mariusz Pawłowski, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku Jacek Paul, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego Paweł Kałdoński oraz radni: Andrzej Otoliński i Piotr Lisowski.

Na początku komendant Piotr Nowicki omówił działania podejmowane przez radomszczańską policję w zakresie kontroli w ruchu drogowym i interwencji podejmowanych przez patrole ponadnormatywne oraz dzielnicowych.

Komendant odniósł się do wzmożonego ruchu pojazdów na ulicach miasta spowodowanych budową autostrady. Policjanci na bieżąco kontrolują drogi dojazdowe do Radomska. Najwięcej z nich licząc od czerwca br. przeprowadzono na ul. Narutowicza,  następnie kolejno na ul. Przedborskiej, Krakowskiej, Brzeźnickiej.

- Dziękujemy mieszkańcom za wszystkie uwagi. Wsłuchujemy się w ich głosy i reagujemy rozdysponowując odpowiednio nasze służby – zaznaczył komendant Nowicki.

Odnosząc się do pracy dzielnicowych, komendant wspomniał o tym, że w tym roku ich działania w dużej mierze dotyczą kontroli osób przebywających w kwarantannie. Od marca tych kontroli przeprowadzono aż 54 tys. Natomiast w sezonie grzewczym dzielnicowi ściśle współpracują z pracownikami Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku, m.in. kontrolując domowe paleniska. W 2019 roku przeprowadzono 81 interwencji z czego 10 wykazało nieprawidłowości, a właściciele nieruchomości zostali ukarani.

W tym roku przez sytuację związaną z pandemią koronawirusa zmodyfikowano funkcjonowanie finansowanych przez Miasto Radomsko pieszych patroli ponadnormatywnych. Obecnie policjanci patrolują ulice zarówno pieszo, jak i pojazdami.

Prezydent Jarosław Ferenc ocenił, że współpraca miasta z policją układa się bardzo dobrze. - Komenda Powiatowa Policji w Radomsku jest jedną z trzech najlepiej działających w województwie łódzkim. Jeśli spojrzymy z szerszej perspektywy okazuje się, że dzięki temu południowa część naszego województwa jest jedną z bezpieczniejszych – podkreślił prezydent.

Naczelnik Wydział Bezpieczeństwa i Porządku Jacek Paul, który na co dzień współpracuje z policjantami ocenił współpracę jako dobrą.
- Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których nie zawsze się zgadzamy, ale po rozmowie dochodzimy do porozumienia. Jesteśmy w stałym kontakcie i wszelkie niejasności czy problemy są w miarę możliwości rozwiązywane – stwierdził.

Na bardzo dobrą współpracę z zastępcą prezydenta Jackiem Belką oraz Wydziałem Inwestycji i Inżynierii Miejskiej w zakresie poprawy infrastruktury drogowej czy oznakowania drogowego w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach zarządzanych przez miasto wskazał Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Mariusz Pawłowski.

Wśród najpilniejszych potrzeb znalazły się:

- zwiększenie patroli oraz częstszy pomiar prędkości, szczególnie w godzinach późnego popołudnia na drogach krajowych,
- wprowadzenie kwartalnych spotkań dzielnicowych z mieszkańcami poszczególnych dzielnic miasta,
- wprowadzenie w okresie grzewczym cyklicznych kontroli palenisk, prowadzonych wspólnie z dzielnicowymi.

Przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Dębski, który był inicjatorem dzisiejszego spotkania stwierdził, że spotkanie było potrzebne.
- Po pierwsze, aby rozładować emocje, które wynikały z pewnych niedomówień, a po drugie, by podjąć działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i poprawy kontaktu dzielnicowych z mieszkańcami – stwierdza.