Image

Radomszczanie uczcili 75. rocznicę utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Uroczystość poświęconą 75. rocznicy utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz 10. rocznicy odsłonięcia i poświęcenia pomnika KWP w Radomsku rozpoczęto uroczystą mszą świętą w Kolegiacie pw. NMP Królowej Polski. Następnie zaproszeni goście udali się pod pomnik KWP przy ul. Armii Krajowej, gdzie wygłoszono przemowy, złożono kwiaty oraz wysłuchano odczyt o historii powstania KWP. W uroczystości uczestniczyli m.in. Marszałek Senior Antoni Macierewicz, Poseł na Sejm RP Anna Milczanowska, przedstawiciele władzy samorządowej, stowarzyszeń i kombatantów.

Prezydent Jarosław Ferenc rozpoczął swoje przemówienie cytując fragment przysięgi składanej przez żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie wolności, niepodległości i demokratycznych wartości byli gotowi oddać własne życie. „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej, przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o Niepodległość Jej walczyć aż do ostatniego tchu w piersiach”.

- Dziś zebraliśmy się przed pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego, by upamiętnić 75. rocznicę powstania największej organizacji żołnierskiej walczącej o prawdziwą wolność w powojennej Polsce. Twórca KWP, syn ziemi radomszczańskiej – generał Stanisław Sojczyński „Warszyc” po wojnie żył mając świadomość o tym, co się dzieje w kraju. Wiedział, że to, co spotkało Polskę to nie żadna demokracja, tylko dyktatura komunistyczna i w Polsce nie ma wolności, że o tę wolność trzeba ciągle walczyć. Właśnie w zemście za tę niestrudzoną walkę generał po okrutnym śledztwie i procesie został zamordowany, a miejsce jego pochówku wciąż pozostaje nieznane – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości w Miejskim Domu Kultury wręczono zasłużonym Medale „Pro Patria” oraz Złote Krzyże Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego

SYMBOLE MIASTA

URZĄD MIASTA RADOMSKA

logo radomsko

97-500 Radomsko
ul. Tysiąclecia 5
NIP: 772-22-61-587
um@radomsko.pl
www.radomsko.pl

 

ZNAJDŹ NAS:

Sorry there were no events found.