Od jutra, 24 października, cała Polska staje się strefą czerwoną - adekwatnie do tego obostrzeniu ulegają przepisy na terenie kraju. Kolejne zmiany to m.in. nauka zdalna w szkołach podstawowych w klasach 4-8, ograniczenie działalności gastronomii, program "Wspieraj Seniora". Poniżej szczegółowa informacja z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szanowni Państwo!
Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie jest bardzo poważna. Naszym najważniejszym zadaniem na teraz jest ograniczenie tempa rozwoju pandemii.
Sytuacja jest trudna, liczba zarażonych jest duża - zajętych jest ponad 10 000 łóżek, ale dostępnych wciąż 18 000. Wciąż mamy bufor, jednak bardzo niepokoi nas dynamiczny przyrost zakażeń, choć w Polsce jest średnio nieco niższy (160/10 000) niż w Europie (170/ 10 000).
Musimy zmierzyć się z realiami. Nie są one przyjemne, ani dla rządu, ani dla społeczeństwa, ale po to rządzimy, by podejmować trudne decyzje i chronić Polaków - nawet, gdy oznacza to, że część z nich będzie nas za to krytykować.

Rozumiem wszystkich, dla których ta rzeczywistość jest trudna do zniesienia.
Dlatego powtarzam - wprowadzane przez nas środki i rozwiązania służą wyłącznie ochronie zdrowia i życia Polaków!
O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki, takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania, czy głębszy lockdown. Będziemy o tym decydować i informować w ciągu najbliższych dni.
Na razie wprowadzamy następujące obostrzenia:

 •  Od jutra - 24 października - cała Polska staje się strefą czerwoną - adekwatnie do tego obostrzeniu ulegają przepisy na terenie kraju.
   Wprowadzamy również naukę zdalną w szkołach podstawowych - ale tylko w klasach starszych, od 4 do 8. Chcemy dzięki temu zmniejszyć również natężenie ruchu w komunikacji miejskiej i przerwać łańcuch transmisji.
 • W godzinach 8:00-16:00 przemieszczanie się osób do 16. roku życia możliwe będzie tylko pod opieką dorosłego.
 • Ponownie ograniczamy działalność gastronomii. Wszystkie puby, restauracje i kawiarnie będą mogły realizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz. Na razie to obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie - z możliwością przedłużenia.
 • Wprowadzamy zakaz wszelkiego rodzaju aktywności grupowych - powyżej 5 osób w jednej grupie. Dotyczy to zebrań, spotkań towarzyskich i plenerowych wszelkiego rodzaju.
 • Zamykamy również sanatoria - prócz sanatoriów, które teraz kończą swoje turnusy.
 •  Wprowadzamy program “Wspieraj Seniora” i uruchamiamy program solidarnościowy “Korpus Wsparcia Seniorów”. Poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojska Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych, będziemy chcieli uruchomić pomoc w zakresie dowozu leków, żywności i innych czynności wymagających kontaktów z innymi ludźmi tak, by seniorzy nie musieli się przemieszczać.
  ⚠️ Wszystkich Seniorów bardzo proszę - zostańcie w domach! Zatroszczymy się o Was⚠️
  Eksperci mówią wyraźnie - trzeba koniecznie przerwać transmisję COVID-19.
  Możemy to zrobić tylko izolując się i zostając w domach oraz stosując się do ograniczeń. Kluczowe są:
  ➡️ dezynfekcja
  ➡️ dystans
  ➡️ maseczki
  ➡️ wietrzenie pomieszczeń.

  Walka trwa, i choć dziś jesteśmy w trudniejszym momencie, to wierzę, że ją wygramy!

  KORONAWIRUS - AKTUALNE INFORMACJE I ZALECENIA