Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Warto dbać o jakość powietrza, ponieważ ma ono istotny wpływ na nasze zdrowie. Miasto Radomsko w 2020 roku przeznaczyło 500 tys. zł na dotację dla mieszkańców, którzy chcą wymienić stare źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Podpisano 88 umów na wymianę pieców, z czego niemal połowa inwestycji jest już zrealizowana i rozliczona.

 Nabór wniosków o dotację celową trwał od 17 czerwca do chwili wyczerpania środków przeznaczonych na realizację programu.

Na początku do programu przystąpiły 102 osoby, składając deklaracje, które po weryfikacji zostały zaakceptowane. Następnie zakwalifikowani beneficjenci składali wymagane dokumenty potrzebne do sporządzenia umowy, po podpisaniu której przystąpili do realizacji zadania. Umowy z miastem podpisało 88 właścicieli posesji (jedna osoba zrezygnowała).

 

Realizacja wymiany źródeł ogrzewania:

wykres1

węgiel na ekogroszek – piec 5 klasy - 17 szt. (15 zrealizowano)

węgiel na olej opałowy - 1 szt . (1 zrealizowano)

węgiel na sieć ciepłowniczą - 3 szt.

węgiel na pompę ciepła - 3 szt. (2 zrealizowano)

węgiel na kocioł na biomasę - 2 szt. (2 zrealizowano)

węgiel na gaz ziemny - 58 szt. (20 zrealizowano)

węgiel na gaz ciekły - 3 szt.

Maksymalna kwota dofinansowania to 6 tys. zł (gaz, pellet, pompa ciepła) i 4,5 tys zł do wymiany na piec 5 klasy z certyfikatem ECODESIGN na ekogroszek.

Na dzień 16.11.2020 roku odebrano 40 inwestycji zrealizowanych programie na kwotę 217 832,63 zł.

wykres2

Przypominamy także, że w od ubiegłego roku pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami pomagają w wypełnianiu wniosków również na wymianę starych źródeł ciepła w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.

Sezon grzewczy w pełni, a w minioną sobotę obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza, dlatego warto również przypomnieć o bezpłatnej aplikacji Airly, która pokazuje, jaka jest jakość powietrza w mieście. Aplikacja pobiera informację o jakości powietrza z ponad 20 czujników zlokalizowanych na terenie całego miasta.