Smog pojawiający się w sezonie grzewczym to problem, z którym boryka się wiele miast w całej Polsce. W Radomsku podjęto w ostatnich latach działania, które wpływają na poprawę sytuacji. Coraz więcej mieszkańców wymienia stare piece na ekologiczne źródła ogrzewania.


Co najmniej 139 starych pieców tylko w 2020 roku mieszkańcy Radomska zamienili na ekologiczne źródła ogrzewania. 86 pieców wymienionych zostało z pomocą miejskiej dotacji, a 53 dzięki programowi „Czyste Powietrze”.

Na realizację programu dotacji w roku 2020 miasto Radomsko przeznaczyło 500.000 zł. Złożono 107 deklaracji, z czego 21 osób zrezygnowało z programu (powody: brak możliwości przyłączenia się do planowanego źródła ciepła (gaz, ciepłociąg). Ostatecznie odebrano i rozliczono 86 inwestycji na kwotę 483 244,70 zł (dane na dzień 29.12.2020 r.)

Dzięki miejskiej dotacji udało się wymienić następujące źródła ogrzewania:
węgiel na ekogroszek – piec 5 klasy - 19 szt
węgiel na sieć ciepłowniczą - 1 szt
węgiel na pompę ciepła - 3 szt
węgiel na kocioł na biomasę - 3 szt
węgiel na gaz ziemny - 55 szt
węgiel na gaz ciekły - 4 szt
Węgiel na olej opałowy - 1 szt

Wymiana źródeł ogrzewania - wykres

 

Dla porównania sąsiedni Piotrków Tryb. czy Tomaszów Maz. nie oferują mieszkańcom dotacji z miejskiego budżetu. Pracownicy Urzędu Miasta w Tomaszowie, podobnie jak w Radomsku pomagają mieszkańcom w wypełnianiu wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze”. Miasto Bełchatów natomiast w budżecie w 2020 roku przeznaczyło kwotę 190 tys. zł na dotacje dla mieszkańców do wymiany pieca. Dzięki tej kwocie zlikwidowano 38 nieekologicznych kotłów.
W 2020 roku w Częstochowie przeznaczono z budżetu 500 000 złotych na wymianę starych pieców. Udzielono 61 dotacji (od max 3 000 do max 5 000 zł w zależności od rodzaju paliwa nowej instalacji).

Do rządowego programu „Czyste powietrze” radomszczanie złożyli 172 wnioski o wymianę starego pieca. Z tego rozliczono 53 umowy (stan na 02.12.2020 r.). Warto podkreślić, że mieszkańcy, którzy złożyli wnioski i podpisali umowę mogą zrealizować inwestycję w ciągu 30 miesięcy.

Miasto kontroluje paleniska
Kontroli palenisk dokonują pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku z pomocą dzielnicowych. W 2020 roku do Wydziału wpłynęło około 70 zgłoszeń od mieszkańców dotyczących podejrzenia wykorzystywania do celów grzewczych, jako paliwa materiałów zakazanych. W wyniku przeprowadzenia kontroli ujawniono 9 przypadków niestosowania się do zakazu wykorzystywania niektórych paliw do celów grzewczych, a właściciele nieruchomości zostali ukarani mandatami karnymi. Dodatkowo pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku dokonują bieżących kontroli w poszczególnych dzielnicach miasta.