Sześciu prezydentów miast ziemi łódzkiej - Piotrkowa Tryb., Sieradza, Skierniewic, Bełchatowa, Pabianic i Radomska - podpisało dziś z prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości porozumienie dot. nowego programu mieszkaniowego. Według wstępnych szacunków chodzi nawet o ok. 500 nowych mieszkań. Specjalna konferencja z tej okazji odbyła się w sali obrad Urzędu Miasta Radomska.


Podpisane dziś porozumienie jest konsekwencją uruchomienia Pakietu Mieszkaniowego - nowego programu przygotowanego przez ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pakiet Mieszkaniowy ma stanowić impuls do rozwoju nowoczesnego budownictwa zakładającego zarówno preferencyjny wynajem, jak i dojście do własności. Na konferencji zorganizowanej w sali obrad radomszczańskiego urzędu prezydent Jarosław Ferenc gościł wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, podsekretarz stanu ministerstwa rozwoju Annę Kornecką wicewojewodę łódzkiego Krzysztofa Cieciórę, prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomieja Druzińskiego, prezydenta Piotrkowa Tryb. Krzysztofa Chojniaka, prezydenta Sieradza Pawła Osiewałę, prezydenta Skierniewic Krzysztofa Jażdżyka, prezydent Bełchatowa Mariolę Czechowską oraz prezydenta Pabianic Grzegorza Mackiewicza.

– Postawione przed nami cele społeczne to większa dostępność mieszkań dla polskich rodzin. Dzięki SIM powstaną tysiące nowych mieszkań. - mówił na konferencji wicepremier Jarosław Gowin.

- W ubiegłym roku oddano rekordową ilość mieszkań, ale buduje się głównie w dużych miastach, a my projektujemy SIM-y dla takich miast jak Pabianice, jak Radomsko, jak Skierniewice – podkreśliła pani minister Anna Kornecka. - Chcemy też stawiać na lokalne firmy prywatne. By to one wykonywały prace przy lokalnych inwestycjach mieszkaniowych. My z naszej strony zapewniamy wsparcie finansowe i organizacyjne. Obecnie odchodzimy od zasad refinansowania. Teraz gminy mogą otrzymać środki na przystąpienie do SIM-u.

- Niemal 6% powierzchni Polski (tyle zajmuje województwo Łódzkie), 6 gmin (Radomsko, Sieradz, Skierniewice, Pabianice, Piotrków Trybunalski, Bełchatów) i 6 hektarów przeznaczonych na inwestycje mieszkaniowe – taka 6 musi dobrze wróżyć– zapowiedział prezes KZN Bartłomiej Druziński.

- Ostatnie lata pokazały że popyt na mieszkania deweloperskie oraz te z rynku wtórnego jest w Radomsku duży. Cały czas brakuje mieszkań. Wielu mieszkańców nie stać na kredyt i kupno mieszkania czy budowę domu - mówił prezydent Radomska Jarosław Ferenc. - Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to dodatkowa możliwość zwiększenia puli dostępnych mieszkań. Cieszę się że nowa ustawa daje nam większe możliwości kreowania rynku mieszkaniowego.

Przystąpienie do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej samorządom możliwość skorzystania z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, z którego środków będzie można sfinansować całościowo lub częściowo wydatki niezbędne do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Każdy z współpracujących samorządów będzie mógł otrzymać wsparcie w kwocie do 3 mln zł lub zwrot do 10 proc. poniesionych kosztów w przypadku rozpoczętej wcześniej inwestycji mieszkaniowej.

Mieszkania, które powstaną w Radomsku, Sieradzu, Skierniewicach, Pabianicach, Piotrkowie Tryb. i Bełchatowie w ramach programu mają być szansą dla rodzin, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale posiadają tzw. "zdolność czynszową".