Konkurs organizowany przez Publiczą Szkołę Podstawową nr 4 pt. "Coś z niczego" polegał na wykonaniu ciekawej, śmiesznej lub poważnej, przydatnej lub zabawkowej pracy z różnych odpadów takich jak rolki po papierze toaletowym, zakrętki, kapsle, płyty CD, kable, butelki plastikowe, kubeczki po jogurtach, kartony po jajkach czy pudełka tekturowe.

- Kupujemy chleb w plastikowej torebce, jajka w papierowej wytłoczce, jogurt w plastikowym kubeczku, wodę w plastikowej butelce, loda na drewnianym patyczku, groszek z metalowej puszce itd. produkujemy śmieci, śmieci, górę śmieci. Ale ze śmieci można zrobić coś z niczego – wyjaśniają organizatorzy konkursu.

Prace nadesłane na konkurs okazały się bardzo pomysłowe i odzwierciedlały najnowsze dokonania - np. lądowanie łazika Perseverance (wytrwałość) na Marsie. Najciekawsze dzieła miały ruchome elementy, np. spychacz na cukierki ma ruchomą łychę i podnoszoną kabinę, która zakrywa schowek na cukierki, w karmniku - jest opuszczana na druciku słoninka.

Wesołe zwierzaczki z ekopaczki wykorzystały różnorodność odpadów - tekturowe rolki po papierze toaletowym, foliowe woreczki w różnych kolorach, szklane słoiczki, resztki sznurka, kolorowe papierki po cukierkach; podobnie przy ekologicznym gospodarstwie - które wyposażone jest w pojemniki do segregacji odpadów.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Seweryn Małek kl. 4a (Spychacz na cukiery) i Amelia Margas kl. 3a (Spotkanie na Czerwonej Planecie)

II miejsce - Patrycja Makowska kl. 4b (Wesołe zwierzaczki z ekopaczki) i Mikołaj Wawrzyńczyk kl. 5a (karmnik)

III miejsce - Magdalena Tkacz kl. 3b (gąsienniczka), Zuzanna Kurek kl. 2a (ekologiczne gospodarstwo) i Marysia Kosowska kl. 2b (świnka).

Nagrody rzeczowe i dyplomy dla wszystkich uczestników zostaną wręczone na zakończeniu roku szkolnego.

Konkurs został zorganizowany w ramach programu edukacji ekologicznej pt. "Droga śmiecia. Nauka selektywnej zbiórki i wykorzystania odpadów" dofinansowanego przez WFOŚiGW w Łodzi.

 Źródło: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4