Image

W 81. rocznicę mordu żołnierzy NKWD na polskich oficerach i przedstawicielach inteligencji dyrektor oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza.


Stefan Bernard Zagórowicz urodził się 23 maja 1912 roku w Popielarni, gmina Wielgomłyny, powiat radomszczański. Ojciec Leon był cieślą, matka Ewa z Placzyńskich pracowała w gospodarstwie rolnym. Posiadał siedmioro rodzeństwa. Uczęszczał do czteroklasowej szkoły powszechnej w Woli Kuźniewskiej, a następnie do sześcioklasowego gimnazjum. W 1931 roku został przyjęty do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego im. Tadeusza Kościuszki w Częstochowie. W roku 1933 otrzymał dyplom uprawniający do nauczania w publicznych szkołach powszechnych. Był nauczycielem muzyki i śpiewu w Publicznej Szkole Powszechnej
im. Królowej Jadwigi w Radomsku. Kształcił się równocześnie w Konserwatorium Muzycznym w Łodzi. Zmobilizowany jako podporucznik rezerwy w 27 pułku piechoty, brał udział w kampanii wrześniowej, tocząc ostatnie walki w Janowie Lubelskim. Po zajęciu terenów wschodnich przez Armię Czerwoną został włączony do grupy jeńców oficerów polskich i wywieziony do Związku Radzieckiego. Pierwsza wiadomość, która dotarła do rodziny ze Szpietówki, brzmiała : „Żyję, wywożą nas w głąb Rosji”, następna dotarła z obozu w Starobielsku. Zamordowany przez NKWD w Charkowie w 1940 roku. Pośmiertnie mianowany na stopień porucznika i odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

SYMBOLE MIASTA

URZĄD MIASTA RADOMSKA

logo radomsko

97-500 Radomsko
ul. Tysiąclecia 5
NIP: 772-22-61-587
um@radomsko.pl
www.radomsko.pl

 

ZNAJDŹ NAS:

Sorry there were no events found.