Jak co roku pod obeliskiem na Placu 3 Maja złożono kwiaty oraz upamiętniono uchwalenie pierwszej europejskiej konstytucji.

Miejskie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęto mszą św. w kolegiacie św. Lamberta. Następnie mieszkańcy wraz z przedstawicielami władzy i instytucji złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji. Nasze miasto reprezentował Prezydent Jarosław Ferenc, Wiceprezydent Małgorzata Kańska-Kipigroch oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Radomsku Jadwiga Łysik. Kwiaty i znicze złożono również pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckich egzekucji na „Kopcu”.

Konstytucja trzeciomajowa była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej – spisaną konstytucją na świecie. Zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz ograniczyła demokrację szlachecką.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku. Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W styczniu 1951 roku święto zostało oficjalnie zdelegalizowane. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Od 1990 roku 3 maja znów stała się oficjalnie i uroczyście obchodzonym świętem państwowym.