Image

Zakończyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Gowina w sprawie założenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej ziemii łódzkiej. Dziś zostało sformalizowane istnienie spółki, która swoją siedzibę będzie miała w Radomsku. Dzięki niej w samym Radomsku powstanie ok. 90 mieszkań z przystępnym czynszem.


- Ostatnie lata pokazały że popyt na mieszkania deweloperskie oraz te z rynku wtórnego jest w Radomsku duży. Cały czas brakuje mieszkań. Wielu mieszkańców nie stać na kredyt i kupno mieszkania czy budowę domu. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to dodatkowa możliwość zwiększenia puli dostępnych mieszkań. Cieszę się że nowa ustawa daje nam większe możliwości kreowania rynku mieszkaniowego - mówił prezydent Jarosław Ferenc na konferencji w lutym, na której zawierane było jedynie porozumienie. Dziś Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Łódzkie nabiera podmiotowości.

- To jest dla mnie bardzo ważny moment. To jest moment kiedy zapowiedzi, obietnice, plany przeoblekają się w czyn, w konkret, stają się faktem. Pewnie większość z nas pamięta kiedy spotkaliśmy się 4 miesiące temu, aby podpisać porozumienie. Dziś realizujemy jego treść. Dziś ogłaszamy powstanie SIM Łódzkie. - mówił na dzisiejszej konferencji Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin - w Polsce bardzo potrzebujemy mieszkań w mniejszych miastach i miejscowościach, a nie tylko w wielkich metropoliach. Potrzebują mieszkań, aby się rozwijać, a nie tracić mieszkańców. [...] Wyszliśmy z założenia, że nie da się zrealizować tych potrzeb bez ścisłej współpracy z samorządami. Musieliśmy uwolnić ten wielki potencjał jaki drzemie w lokalnych władzach.

Gminy przystępujące do SIM Łódzkie będą mogły skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z funduszu posłużą sfinansowaniu części lub całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Każda z gmin otrzyma wsparcie na założenie spółki kwotę do 3 milionów złotych.

- Ważna jest współpraca między rządem i samorządem. Samorządy dysponują gruntami pod budowę, kontrolują proces planowania przestrzennego. Zadaniem rządu jest zapewnić odpowiednie przepisy i wsparcie finansowe - mówiła Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka.

Dodatkowo gminy będą mogły otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Plus bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji. SIM Łódzkie będzie spółką ze stabilnym finansowaniem.

- Jest mi niezmiernie miło, że Radomsko może być częścią tego projektu. Dziękuję za stworzenie tego programu, który daje nam nowe możliwości. My, jako samorządowcy jesteśmy powołani do tego, aby w naszych lokalnych wspólnotach stwarzać jak najlepsze warunki do komfortowego życia. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest doskonałym uzupełnieniem oferty samorządów. Program jest szansą dla naszych małych ojczyzn, aby mogły się lepiej rozwijać. - mówił z kolei Prezydent Jarosław Ferenc.

Łącznie w Radomsku, Pabianicach, Sieradzu, Bełchatowie, Skierniewicach, Nowej Brzezinie, Gminie Bełchatów i Gminie Radomsko na 10,5 ha gruntów ma powstać ok. 650 nowych mieszkań.

SYMBOLE MIASTA

URZĄD MIASTA RADOMSKA

logo radomsko

97-500 Radomsko
ul. Tysiąclecia 5
NIP: 772-22-61-587
um@radomsko.pl
www.radomsko.pl

 

ZNAJDŹ NAS: