expect if there are some more not known on the market to date, would permit more straightforward, breguet Reine de Naples Princesse Mini 9807 & 9808 This year, not only in the Corum collection but in the history of watchmaking in general. fake rolex The Corporate Guy: these watches are durable and elegant that will help you to show the personality. These watches will help to show that you work in corporate world. These watches will help you to maintain your personality with the outfits. The core of what makes the Navitimer special is the rotating slide rule bezel.

Przedszkolaki z 9-tki wiedzą jak dbać o środowisko

Jak segregować odpady i jak oszczędzać wodę uczyły się dzieci z Publicznego Przedszkola nr 9 w Radomsku w ramach realizacji dwóch projektów ekologicznych. Placówka na ten cel pozyskała ponad 60 tysięcy złotych.

Pieniądze na ten cel udało się zdobyć w ramach konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Obu projektom przyświecał jeden cel – kształtowanie wśród najmłodszych postaw i zachowań proekologicznych, by te zaprocentowały w przyszłości. Współautorki projektów: nauczycielki Magdalena Depta, Anna Soboń oraz wicedyrektor Elżbieta Minecka zaplanowały do realizacji wiele ekologicznych działań. Przedszkolaki brały udział w licznych warsztatach stacjonarnych i terenowych, konkursach, quizach, spotkaniach z ekspertami oraz wycieczkach. Wszystko - bezpłatnie. Pierwszy projekt przebiegał pod hasłem „Segregacja - fajna rzecz”.

- Wiemy doskonale, że najlepiej wiedzę zdobywa się praktycznie, dlatego zorganizowałyśmy m.in. trzy wycieczki autokarowe, podczas których nasze dzieci brały udział w warsztatach z garncarstwa w gospodarstwie agroturystycznym „Michałówka”, warsztatach wyplatania wikliny w Konarzewie. Z kolei w rezerwacie Las Łagiewnicki uczyły się właściwego zachowania w lesie.
Ponadto w Miejskim Domu Kultury w Radomsku zorganizowany został interaktywny spektakl dla dzieci pt. „Bukiet talentów” poruszający tematy ekologiczne, na który zaprosiliśmy także dzieci z przedszkoli PP2 i PP6 - wylicza nauczycielka Magdalena Depta.

Drugi projekt pod hasłem „Każdy przedszkolak mały i duży wie do czego woda służy” realizowany był podobnie, poprzez obserwowanie, badanie, doświadczanie i eksperymentowanie. - W ramach projektu odbyła się pogadanka edukacyjna dla rodziców „Dlaczego woda, a nie kolejna herbata?”, której celem było zapoznanie rodziców z jakością wody pitnej w okolicach Radomska i zachęcenie do regularnego jej picia, konkurs fotograficzny dla dzieci i rodziców „Nad rzeką, jeziorem i stawem”, przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej „Zielona wyspa pirata Pifpafa” oraz konkurs „Jesienne malowanie” dla dzieci z radomszczańskich przedszkoli. No i oczywiście ciekawe wycieczki do Borysewa, Ujazdu – opowiada Anna Soboń, jedna z koordynatorek projektu.

Udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane działania i dodatkowo zorganizować pierwszą samodzielną wycieczkę dla 3- i 4-latków do Resort Malutkie – dodaje wicedyrektor E. Minecka.

W projekcie uczestniczyło w sumie 230 dzieci, czyli wszystkie przedszkolaki z 9-tki - Najbardziej podobały mi się wycieczki, bo przez koronawirusa nigdzie nie wyjeżdżaliśmy. Fajnie było lepić różne rzeczy z gliny, robić razem z kolegami płotek z wikliny. Poznaliśmy różne gatunki owadów, rasy koni – wspomina Olek Piwowarczyk, jeden z sześciolatków.

Szereg ekologicznych działań podsumował pokaz mody oraz turniej wiedzy, podczas którego dzieci zaprezentowały i utrwaliły swoją wiedzę na temat ekologii oraz sposobów dbania o środowisko.

Źródło: PP nr 9,  Aneta Jędrzejczyk