Bąkowa Góra: 71. rocznica zamordowania 12 żołnierzy KWP

13 maja 2017


W sobotę 13 maja br. na cmentarzu w Bąkowej Górze odbyły się obchody 71. rocznicy mordu jakiego dokonali w maju 1946 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa na 12 żołnierzach Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele polskiego rządu, rodziny żołnierzy KWP oraz przedstawiciele władz samorządowych, wśród których był prezydent Radomska Jarosław Ferenc oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku Artur Werner. Nie zabrakło delegacji organizacji społecznych, kombatanckich, szkół, harcerzy i in.

Obchody 71. rocznicy zamordowania przez UB 12 żołnierzy KWP zostały objęte honorowym patronatem poseł na Sejm RP Annę Milczanowską.

Mszę św. w intencji zamordowanych żołnierzy koncelebrował ksiądz kanonik Andrzej Kuliberda.
Po zakończeniu mszy św. przy grobie 12 bohaterów KWP odbył się apel poległych oraz złożenie wiązanek kwiatów przez przybyłe delegacje.

Wraz z wkroczeniem na tereny Polski Armia Czerwona organizowała sieć Urzędów Bezpieczeństwa, które ściśle współpracowały z władzą radziecką. NKWD przy pomocy UB i organów Milicji Obywatelskiej a także Ludowego Wojska Polskiego krwawo rozprawiało się z żołnierzami Armii Krajowej, którzy jak cały naród nie godzili się na warunki, jakie ustaliła wielka trójka Roosevelt, Churchill i Stalin w Teheranie i Jałcie – przypominał w swoim przemówieniu przewodniczący Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP Mieczysław Orzełek, dodając, że Stanisław Sojczyński „Warszyc” nie godził się na okupację w naszym kraju, dlatego utworzył Konspiracyjne Wojsko Polskie i walczył wraz z innymi żołnierzami o wolność.

Niezwykle poruszające wspomnienia w swoim wystąpieniu zawarł także były minister ds. kombatantów płk. Zbigniew Zieliński.

Po oficjalnej części uroczystości przybyli goście udali się na teren byłej szkoły podstawowej, gdzie częstowano żołnierską grochówką.

Galeria