Bronka Nowicka o książce, fotografii i filmie

29 listopada 2016


Tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody „Nike” Bronka Nowicka spotkała się dziś z radomszczanami w Miejskiej Bibliotece Publicznej, by opowiedzieć o swojej twórczości, a przede wszystkim o książce „Nakarmić kamień”.

Bronka Nowicka urodziła się i wychowała w Radomsku. Dziś odwiedziła swoje rodzinne miasto, by opowiedzieć o swoich artystycznych dokonaniach, które obejmują nie tylko formy literackie, ale także fotografię oraz film.
- Kiedy studiowałam w szkole filmowej w Łodzi moje zainteresowania koncentrowały się na rzeczy i na relacji między rzeczami a ludźmi. W reżyserowanych przeze mnie filmach i etiudach rzecz nie była tylko rekwizytem, ale równorzędnym bohaterem. Podobnie działo się, gdy rozpoczęłam pracę w teatrze. Najpierw pracowałam jako asystent reżysera Mariusza Grzegorzka w teatrze „Studio” w Warszawie, a później już jako autonomiczny reżyser. We wszystkich reżyserowanych przeze mnie spektaklach pojawiały się wątki związane z przedmiotami. Opowiadałam między innymi o takim konsumpcyjnym uzależnieniu od rzeczy, bądź też o wchodzeniu z rzeczami w relację, które bardzo często były substytutami relacji międzyludzkich – mówiła autorka podczas spotkania.

Bronka Nowicka zrealizowała także kilka niezwykle ciekawych projektów artystycznych nawiązujących do przedmiotu z wykorzystaniem niecodziennych technik fotografii czy filmu.
- Zaczęłam używać przedmiotu do portretowania ludzi, tak jak w pracy „autoportret w przedmiocie”. Zaczęłam też używać przedmiotu, jako swoistego czasomierza. Bardzo też lubię używać przedmiotu jako medium, które upamiętnia zdarzenia. Kiedy piję z ludźmi herbatę, to później zasuszam zużyte torebki, wypreparowuję je z fusów, ludziom z którymi piję herbatę, robię zdjęcia i wsadzam te zdjęcia do torebek. W ten sposób powstają prace o podłożu dokumentalnym – wyjaśnia Bronka Nowicka.

Na studiach doktoranckich w ASP w Krakowie realizowała projekt, w którym poznawała relacje ludzi z przedmiotami. Kiedy poszukiwała medium, które pozwoliłoby przeniknąć w głąb przedmiotów, poddała grupę przedmiotów badaniu tomografem komputerowym i tak powstały obrazy nazwane tomografikami, które pokazywane są w galeriach. Odkryła również w tomografie narzędzie do tworzenia filmów.

W drugiej części spotkania autorka wzięła pod lupę książkę „Nakarmić kamień”. Odczytywała fragmenty i wyjaśniała zawarty w nich przekaz. 

Był też czas na pytania do laureatki nagrody „Nike”.

W spotkaniu uczestniczyło wiele osób, które osobiście znają autorkę - rodzina, znajomi, a także nauczycielki języka polskiego, które zostały przywitane przez autorkę z dużym wzruszeniem.