Dni Radomska 2018: Edukacyjny pokaz sokolniczy

3 czerwca 2018


Za nami pokaz sokolniczy w wykonaniu Piotra Zadwornego i jego 5 drapieżnych ptaków: 3 sów, orła i sokoła. Pokaz zachwycił małych i dużych obserwatorów.

Piotr Zadworny zajmuje się profesjonalnym przygotowaniem pokazów sokolniczych z udziałem kilkunastu gatunków ptaków drapieżnych pochodzących z całego świata. Ptaki wykorzystywane są także w płoszeniu gołębi, wron, gawronów, kawek i szpaków z miejsc, w których są niepożądane.
Dzisiejszy pokaz podczas Dni Radomska miał przede wszystkim aspekt edukacyjny. Sokolnik opowiedział o pochodzeniu ptaków, o ich trybie życia i pracy.

- Bez tych ptaków nie mielibyśmy bezpiecznych lotnisk. Poza tym pracujemy na plantacjach owoców. W miastach pracujemy w marcu oraz kwietniu i płoszymy gawrony z miejsc uczęszczanych przez mieszkańców, przede wszystkim z parków. Ptaki pracują też w galeriach handlowych i dużych fabrykach – wyjaśnia Piotr Zadworny.

Podczas występu nie zabrakło także pokazów zwinności ptaków podczas lotu. Każdy z nich ma swoje imię oraz charakter typowy dla drapieżnika, mimo, że pochodzą z hodowli zamkniętej.