Dziękujemy za wspaniałe chwile na Ukrainie

18 września 2019


Zakończyła się polsko-ukraińska wymiana młodzieży.

W marcu przez 10 dni, przebywała w Radomsku ukraińska młodzież z partnerskiego miasta Wozniesiensk i Jużnoukraińska, a od 4 do 14 września na Ukrainie gościli młodzi radomszczanie. Przez 10 dni grupa młodzieży z 8 szkół podstawowych w Radomsku mieszkała w Odessie, Oczakowie, Wozniesieńsku i Jużnoukraińsku.

Organizatorami wymiany były: Urząd Miasta w Radomsku, Polskie Towarzystwo Dom Polski w Wozniesieńsku i Stowarzyszenie Polaków Polonia w Jużnoukraińsku. Delegację z Polski przywitał w Wozniesieńsku burmistrz Pan Vitalij Lukov.

Wycieczka na Ukrainie miała cel poznawczo-turystyczny oraz integracyjny w ramach poszerzania więzi współpracy mieszkańców obu krajów. Radomszczańska młodzież miała możliwość poznania niezwykle bogatej kultury i przeszłości ukraińskiej oraz interesujących miejsc. W Odessie, trzecim co do wielkości mieście Ukrainy, młodzież mogła zobaczyć m.in. przepiękne historyczne budowle świeckie i religijne, Bulwar Nadmorski z pałacem księcia Michaiła Woroncowa i charakterystyczne monumentalne Schody Potiomkinowskie, Ratusz Miejski, zabytkowy budynek filharmonii, Teatr Baletu i Opery czy słynną odeską ulicę Deribasowską.

W Oczakowie radomszczanie wypoczywali na słonecznej plaży nad Morzem Czarnym oraz zwiedzili pobliski rezerwat historyczno-archeologiczny "Olvia".

Następnym etapem wymiany była wizyta u ukraińskich rodzin w Wozniesieńsku i Jużnoukraińsku. Goszcząc w prywatnych domach ukraińskich przyjaciół poznawali ich warunki bytowe, obyczaje i tradycję, pogłębiali integrację, zawiązując polsko-ukraińskie przyjaźnie. Podczas pobytu u rodzin młodzież uczestniczyła w ekstremalnej przeprawie przez rzekę Bug w tzw. body raftingu czy zwiedzała pobliskie malownicze tereny Kanionu Aktowskiego. Uczestnicy wycieczki oglądali też Południowoukraińską Elektrownię Jądrową.

Przełamując bariery językowe współuczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w tamtejszych szkołach, dzięki czemu mogli odrobinę poznać tamtejsze warunki pracy ukraińskich kolegów. Nic więc dziwnego, że w momencie rozstania pojawiły się łzy wzruszenia. Tego rodzaju spotkania są najkorzystniejszą i najbardziej efektywną formą pogłębiania pozytywnych, przyjacielskich polsko-ukraińskich relacji, a przez fakt, iż dotyczą one młodego pokolenia, mają szansę pozytywnie owocować w kolejnych latach.