„Dzień Pinokia” w Przedszkolu nr 2 im. Janusza Korczaka w Radomsku

10 stycznia 2020


10 stycznia w Publicznym Przedszkolu nr 2 im. Janusza Korczaka w Radomsku był „Dniem Pinokia”, realizowanego w ramach europejskiego programu Erasmus +.

10 stycznia w Publicznym Przedszkolu nr 2 im. Janusza Korczaka w Radomsku był „Dniem Pinokia”. W tym dniu zorganizowano tam różne formy aktywności bezpośrednio związane z literaturą włoską, a przede wszystkim książką „Pinokio” autorstwa Collodi Carlo. Były gry i zabawy ruchowe przy włoskiej muzyce, nauka piosenki i tańca „Pinokia”. W drugiej części dnia rodzice wraz z dziećmi (panie: Marika Witaszczyk (z Frankiem), Ewa Skowronek (z Zosią), Sylwia Jadowska (z Kacperkiem) i Małgorzata Kowalska (z Antosiem)) podzieliły się z dziećmi wrażeniami z wyjazdu do Petrosino na Sycylii (17–23 listopada 2019 r.). Opowiedziały o rodzinach u których byli goszczeni, o ich zwyczajach pasjach i wspólnym spędzeniu czasu. Wyświetlono slajdy, pokazano pamiątki przywiezione z Sycylii. A załączone poniżej zdjęcia i zadowolone buzie młodych słuchaczy, świadczą o tym, iż prezentacje te bardzo się im podobały.

Trzeba zauważyć, iż „Dzień Pinokia”, choć interesujący już sam w sobie, to nie był jednorazową akcją. Był bowiem elementem szeregu przemyślanych i zaplanowanych działań wchodzących w skład szerokiego projektu „BOOK STORY – Become Open on Knowledge Spend Time on Reading Youngster” (Historia Książki – spędzaj czas przy czytaniu młodzieńczym). Projekt ten realizowany jest przez Przedszkole nr 2 w Radomsku, w ramach europejskiego programu Erasmus +.

W projekcie tym uczestniczą przedszkola z sześciu państw: Polski (radomszczańska „dwójka” – główny koordynator), Grecji, Hiszpanii, Litwy, Rumunii i Włoch. Całość realizowana jest przez okres dwóch lat (od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2021 r.) i składa się z 6 mniejszych projektów trwających po około 3 miesiące. Każdy z nich koordynowany jest przez innego partnera. Koordynatorkami projektu z PP nr 2 w Radomsku są panie: Jolanta Ślęzak – dyrektor placówki, Joanna Bartnik i Marika Witaszczyk – nauczycielki. 

Pierwszy z nich – „Poznajemy się wzajemnie” – poświęcony wzajemnemu poznaniu i lokalizacji na europejskiej mapie, został już zakończony w Petrosino (Włochy). Na tym etapie były m.in. konkursy na piosenkę i na logo projektu. Ostatni z nich wygrała właśnie Zuzia Rybak (z radomszczańskiego przedszkola nr 2), a logo Erasmus 2019–2021, możemy zobaczyć na specjalnie wydrukowanych plakietkach (zdjęcie poniżej). Obecnie jest realizowany II etap – „Jak powstaje książka” drukowana – przedstawiający dzieciom jej powstanie na etapie drukarskim.

Ten bogaty program, ma w założeniu wdrożenie wielu ważnych edukacyjnych i społecznych celów. Po pierwsze – swymi działaniami przedszkole próbuje zaszczepić czytanie u dzieci. Po drugie – zachęcić rodziców, dziadków i opiekunów do czytania swym pociechom, aby w czytaniu widzieli nie tylko formę uczenia, ale także mądry i świetny sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu a ponadto możliwość wzbogacania ich języka i rozwijanie dziecięcej wyobraźni. Program ma również integrować społeczność przedszkolną – dzieci, rodziców i pracowników. Dodatkowo poprzez wyjazdy zagraniczne przedszkolaków, i relacje z tych wyjazdów, przedszkole zachęca dzieci, do poznawania rówieśników z różnych państw, i poznawanie ich krajów.

Zdaniem dyrektor przedszkola pani Jolanty Ślęzak, nie są to cele, pozostające wyłącznie na papierze. Przeciwnie, pozytywne skutki realizacji projektu i codziennego czytania książek dzieciom w przedszkolu, obserwuje już dziś, na wstępnym etapie jego realizacji. Słyszy o nich od rodziców, którzy mówią, iż dzieci w domu proszą, aby czytali im książki. Widzi również jak pozytywnie wpływa to na ich wyobraźnię oraz ogólny ich rozwój. I jest oczywiście z tego dumna.

Na koniec wypada podkreślić, że korzystanie z projektów europejskich przez radomszczańskie przedszkola nie jest powszechne. Publiczne Przedszkole nr 2 w Radomsku jest w tym względzie wyjątkowe. Do tej pory skorzystało już z sześciu projektów (Comeniusa i Erasmusa), dwóch – skierowanych do nauczycieli i czterech – do przedszkolaków.

Dzisiejsza wizyta w Publicznym Przedszkolu nr 2 im. Janusza Korczaka w Radomsku nie jest zapewne ostatnią, bowiem Erasmus+ będzie miał swój dalszy ciąg.

Więcej: http://przedszkole2.radomsko.pl/book-story/

https://read.bookcreator.com/WCj6ZM1akKScwlapDLdbmT57zbu2/ivDX_2VFSgy0TXytNksYgQ

Galeria