Eksperymenty w bibliotece

27 stycznia 2020


Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku znalazła się wśród 100 bibliotek z pięciu województw, które biorą udział w projekcie „Para-buch! Książka w ruch!”

„Eksperymenty - laboratorium małego chemika”, to pierwsze zajęcia w ramach projektu PARA BUCH! KSIĄŻKA W RUCH!, które odbyły się 24 stycznia br. w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku, a wzięły w nim udział dzieci z Publicznego Przedszkola nr 10 w Radomsku.

Przedszkolaki poznały wolontariuszkę panią Anetę, która pomogła im zrozumieć niektóre zagadnienia ze świata fizyki i chemii. W laboratorium wykonano kilka spektakularnych doświadczeń chemicznych między innymi: "Bąbelkowe gadżety", "Zaczarowany deszcz", "Tęczę na mleku" czy „Wędrującą wodę”.

Przeprowadzone doświadczenia wzbudziły zainteresowanie i ciekawość dzieci, a efekty końcowe były miłym zaskoczeniem. Na zajęciach nie mogło zabraknąć książek popularnonaukowych, w których dzieci odszukiwały wykonywane przez siebie eksperymenty.

O PROJEKCIE

Projekt rozbudza wśród młodszych dzieci ciekawość świata, rozwija umiejętności językowe i kształtuje nawyk czytania. W ramach projektu organizowane będą spotkania z literaturą popularnonaukową dla dzieci w wieku 3-10 lat. Prowadzone zajęcia będą obejmowały głośne czytanie książek popularnonaukowych oraz działania popularyzujące książki i wiedzę w zakresie dziedzin STEM (matematyki, technologii czy nauk przyrodniczych). Projekt potrwa do końca czerwca 2020 roku i realizowany będzie we wszystkich placówkach Biblioteki. Edycję pilotażową projektu „Para-buch! Książka w ruch!” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.