Finał XV Dni Kina

30 września 2020


Dziś w Miejskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie jubileuszowej XV edycji Dni Kina zorganizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego oraz MDK w Radomsku. W tym roku wyjątkowo gala finałowa Dni Kina nie odbyła się w kwietniu - wszystko przez panującą pandemię. Również program tegorocznej imprezy musiał zostać zmodyfikowany i dostosowany do sytuacji.

Gośćmi tegorocznej gali byli m.in.: Zastępca Prezydenta Miasta Radomska Małgorzata Kańska-Kipigroch, wicestarosta Jakub Jędrzejczak, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Radomska Małgorzata Krupska, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Radomsku Agnieszka Skura-Garbaciak, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz młodzież.

- Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu w naszej szkole, kiedy to nauczycielka j. polskiego Aleksandra Kędra postanowiła zarazić uczniów swoją miłością i pasją do polskiego filmu – wspomina dyrektor I LO Renata Kosela. - Początkowo to święto kina miało charakter szkolny. Z biegiem lat przedsięwzięcie się rozrastało. Przybyły różne warsztaty i konkursy. Co roku świętu patronował inny bohater, dzięki temu oraz uprzejmości Miejskiego Domu Kultury mogliśmy spotkać i poznać wybitne osobistości polskiego filmu – dodaje

I tak przez lata do Radomska na Dni Kina przybywali: Andrzej Wajda, Robert Więckiewicz, Jerzy Stuhr, Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Gajos, Juliusz Machulski, Maja Komorowska czy Gabriela Muskała.
Bohaterką tegorocznych Dni Kina była Aleksandra Konieczna, która ze względu na sytuację epidemiczną nie mogła być obecna podczas Gali, ale przysyłała krótki film z dobrymi radami dla młodych pasjonatów sztuki filmowej i teatralnej oraz gratulacjami dla laureatów konkursów.
Tegoroczna jubileuszowa edycja Dni Kina rozpoczęła się w lutym, a ich program obejmował m.in. warsztaty realizatorskie, warsztaty krytyki filmowej, warsztaty pastiszu, konkurs na etiudę filmową oraz konkurs wiedzy o kinie.

Wyniki konkursów:
Konkurs na etiudę filmową „Sfilmowani”
I miejsce – drużyna nr 9 z I LO: Milena Kowalska, Nikola Majchrzak, Aleksander Gloc
II miejsce – drożyna nr 1 z I LO: Julia Kędra, Miłosz Kowalczyk, Maria Kuliś
III miejsce – drużyna nr 6 z I LO: Olaf Andrzejczyk, Aleksandra Drzewowska, Jakub Nagaduś

Konkurs Wiedzy o Kinie „Życie i Twórczość Aleksandry Koniecznej”:
I miejsce – drużyna nr 35 z I LO: Marta Pluta, Aleksandra Wieczorek, Marta Wójcik
II miejsce – drużyna nr 4 z I LO: Małgorzata Szczepanik, Szymon Tarnowski, Natalia Dziegieć
III miejsce – drużyna nr 28 z I LO: Aleksandra Koćwin, Karolina Nowakowska, Klaudia Anzorge

Galeria