Hejnał miasta

Autorem hejnału, reprezentacyjnego znaku muzycznego Miasta jest wybitny radomszczanin Henryk Fajt (1912 - 1988), muzyk, nauczyciel, wychowawca, członek zespołów muzycznych, żołnierz Armii Krajowej, kierownik Międzyspółdzielnianej Orkiestry Symfonicznej w Radomsku, kompozytor, autor muzyki do tekstów poety Czesława Kałkusińskiego „Czechury”.

Hejnał napisany został na jubileusz 700 lecia nadania praw miejskich Radomsku i po raz pierwszy został wykonany publicznie w trakcie obchodów rocznicowych w 1966 roku.

Do początku lat 70-tych XX wieku hejnał grany był z balkonu ratusza miejskiego podczas uroczystości i świąt państwowych, a także w noc sylwestrową. W 1998 roku Rada Miejska w Radomsku uchwałą zatwierdziła linię melodyczną radomszczańskiego hejnału, podając również w załączniku jego zapis nutowy. Od 1998 roku hejnał jest wykonywany i odtwarzany w czasie miejskich i państwowych uroczystości, świąt i rocznic.
Hejnał rozbrzmiewa codziennie z wieży ratusza miejskiego.

 Źródło: Uchwała Nr XXXVIII/329/1998 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 29 kwietnia 1998 roku w sprawie hejnału Miasta Radomsko.

Pliki do pobrania