Historia, literatura, patriotyzm - Polski Niepodległej regionu korzenie

30 listopada 2017


W Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego odbyła się konferencja popularnonaukowa poświęconą tematyce niepodległościowej.

Konferencja pn. „Polski Niepodległej regionu korzenie” realizowana była w ramach projektu Wsparcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- W ubiegłym roku wspólnie z Radomszczańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku złożyliśmy projekt „Nasza mała ojczyzna - w poszukiwaniu utraconego czasu”. Chodziło nam o podkreślenie tego, że powoli tracimy to, co powinno być dla nas najważniejsze, czyli historię mówioną, żywą, którą seniorzy zgrupowani w uniwersytetach trzeciego wieku pamiętają i mogą przekazać innym. W tym celu stworzyliśmy program mający pomóc seniorom posegregować wspomnienia, a efektem tego jest dzisiejsza konferencja - wyjaśnia Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim Jacek Bonarek.

- Przez cały rok uczestniczyliśmy w wykładach, warsztatach, ćwiczeniach oraz wycieczkach. Wzięliśmy udział także w grze miejskiej. Seniorzy z naszego uniwersytetu bardzo aktywnie brali udział w projekcie. Seniorzy interesują się naszym regionem, jego historią, tym skąd pochodzą nazwy ulic, nazwiska... Podczas warsztatów wykonywaliśmy prace z ceramiki, gliny, tworzyliśmy także wiklinowe koszyki oraz mydełka - wylicza prezes Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ewa Kaczmarczyk.

Do projektu zostały włączone także uniwersytety trzeciego wieku z Piotrkowa Trybunalskiego, Bełchatowa, Opoczna i Tomaszowa Mazowieckiego.

Podczas konferencji prelekcje wygłosili pracownicy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego filia w Piotrkowie Trybunalskim, Archiwum Państwowego w Piotrkowie oraz radomszczańskiego muzeum.