Historia Pewnej Miłości opowiedziana dźwiękami

11 lipca 2016


W minioną niedzielę 10 lipca po raz kolejny w Radomsku gościł Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Koncert odbył się w klasztorze Ojców Franciszkanów.

Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc otwierając koncert podkreslił, że wystepy artystów festiwalu "Kolory Polski" są zawsze dla słuchaczy prawdziwą duchową ucztą.

W niezwykłym koncercie pt. „Historia Pewnej Miłości” zaprezentowali się muzycy jednej z najciekawszych formacji specjalizujących się w wykonywaniu muzyki barokowej i klasycznej  - orkiestra Arte Dei Suonatori w składzie: Aureliusz Goliński – skrzypce, Joanna Kreft – II skrzypce, Ewa Golińska – altówka, Maciej Łukaszuk – wiolonczela, Joanna Boślak-Górniok – klawesyn, Dagmara Barna – sopran

Grający na dawnych instrumentach zespół opowiedział historię miłosną nie wprost, pełną poetyckich odniesień i niedopowiedzeń. Orkiestra wcieliła się w rolę antycznego chóru, który komentuje i kreuje atmosferę. Solistka zaś, w poszczególnych ariach, prowadziła słuchaczy przez niezwykle zawiły świat emocji, paradoksów i wyzwań towarzyszących uczuciu zwanemu miłością.

Autorką tego pasticcio jest skrzypaczka i altowiolistka od wielu lat współpracująca z Arte dei Suonatori – Anna Nowak-Pokrzywińska. Wykorzystała ona fragmenty dwóch oper angielskiego kompozytora epoki baroku Henry’ego Purcella: „Królowej Wróżek” oraz „Dydony i Eneasza”.