Kanadyjczycy odwiedzili PSP nr 4

24 października 2018


W dniach 14–16 października Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Radomsku gościła delegację z Kanady. Do szkoły wraz ze swą opiekunką Marzanną Biernat przyjechali uczniowie, którzy wygrali w Kanadzie konkurs prozy Wł. St. Reymonta.

Po niedzielnym wieczornym odpoczynku wraz z uczniami Reymontówki goście udali się na całodniową wycieczkę do Tarnowskich Gór i Częstochowy. Zachwyceni byli zwiedzaniem kopalni srebra i jasnogórskiego klasztoru. We wtorek mieli okazję zobaczyć klasztor oo. Franciszkanów, odwiedzili także miejsce bardzo ważne dla szkoły i miasta: Dąb Pamięci im. Tadeusz Rozpędka rosnący w ogrodach klasztoru. Na kilka minut zostali zamknięci w areszcie podczas zwiedzania Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego, ale ułaskawiono ich jednak, by mogli spotkać się z proboszczem parafii św. Lamberta i zobaczyć radomszczańską farę.

Byli bardzo ciekawi, jak wygląda polska szkoła, więc dyrekcja i zaprzyjaźnieni z nimi nauczyciele oprowadzili ich po placówce. Odwiedzili wiele sal lekcyjnych, spotkali się z uczniami, dla których nawet recytowali wiersze. W sali 116 „poudawali” trochę uczniów, siedząc w ławkach. Szkoła bardzo im się podobała, u nich w Kanadzie jest trochę inaczej, na przykład nie ma tam okien w salach lekcyjnych. Za to są przeszklone ściany między klasami a korytarzami.
Około godziny jedenastej nadszedł czas rozstania z kanadyjskimi gośćmi. Ruszali w dalszą drogę. Pożegnanie było bardzo wzruszające i pełne zapewnień o dozgonnej przyjaźni.

Źródło: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
Autor: Barbara Orsicz