Magiczna Noc Świętojańska z Koniczynką

23 czerwca 2018


Wczorajszy wieczór należał do wyjątkowych i magicznych. Wszystko za sprawą Nocy Świętojańskiej, podczas której Teatr Pieśni i Tańca „Częstochowa” zaprezentował widowisko obrzędowe.

Organizatorzy imprezy: Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Koniczynka”, Miasto Radomsko i Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku. Gościem wydarzenia był prezydent Jarosław Ferenc, który witając radomszczan, zachęcał do wsparcia w realizacji marzeń Stowarzyszenia „Koniczynka”. Wczorajsza Noc Świętojańska odbyła się bowiem w ramach kampanii „Windą do marzeń – niemożliwe jest możliwe”, której celem jest zebranie funduszy na zakup i montaż windy w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Dmeninie.

Podczas wieczoru zebrani w Parku Świętojańskim radomszczanie przy dźwiękach muzyki słuchali opowieści na temat tradycji związanych z Nocą Świętojańską. A dla smakoszy przygotowano grill oraz swojski chleb ze smalcem i ogórkiem.

Po zmroku kilkudziesięciu aktorów Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa” zaprezentowało widowisko plenerowe ukazujące obyczaje związane z magiczną Nocą Świętojańską. Było więc skakanie przez ogniska, tańce wokół nich z pochodniami i puszczanie wianków na wodzie. Niesamowita atmosfera tajemniczości w nocnej oprawie przy dźwiękach muzyki udzieliła się radomszczanom, którzy gromkimi brawami podziękowali artystom za występ. Na koniec wydarzenia odbył się pokaz sztucznych ogni.

Noc Świętojańska była pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w ramach kampanii „Windą do marzeń – niemożliwe jest możliwe”. Organizatorzy już zapraszają na kolejne imprezy. Szczegóły kampanii oraz informacje o wydarzeniach można znaleźć na https://www.facebook.com/koniczynkaRadomsko/

Galeria