Malarstwo oknem na świat i życie

26 listopada 2016


Okno dla wielu niepełnosprawnych jest okiem na świat. To właśnie okno stało się tematem cyklu obrazów Justyny Cupińskiej, które zostały zaprezentowane podczas wernisażu w Galerii Muzeum Regionalnego. 

Pani Justyna pomimo tego, że jest osobą niepełnosprawną, chce pomagać innym.

Wernisaż był nie tylko okazją do pokazania 15 obrazów, których motywem przewodnim było okno, ale dał także możliwość pomocy niepełnosprawnemu po wypadku Pawłowi.

– Paweł ma 31 lat, to mój znajomy, który dwa lata temu uległ wypadkowi drogowemu. Miał dużo rozległych neurologicznych urazów, po pierwszej rehabilitacji wstał z wózka. Paweł ma młody organizm, poprawa już jest bardzo duża, być może te pieniądze pomogą mu w dalszym leczeniu. Jeden dwutygodniowy turnus w ośrodku w Bydgoszczy kosztuje 6 tysięcy złotych. Dla Pawła każdy grosz się liczy, opuściła go najbliższa rodzina, tylko matka się nim opiekuje - mówi Justyna Ciupińska.

Podczas dzisiejszego wernisażu odbyła się aukcja prac jej autorstwa ph. „Zbieramy dla Pawła”. Obrazy od początku aukcji cieszyły się dużym zainteresowaniem. Goście wystawy mogli wspomóc akcję wrzucając datki do puszki. Zbiórkę dla Pawła prowadzi fundacja "Promień Radości". Podczas aukcji zebrano 5910 złotych.

Wystawa w muzeum nie była jedyną okazją do nabycia wyjątkowych prac Justyny Ciupińskiej. 

W niedzielę w MDK o godz. 16.00 także z inicjatywy pani Justyny odbędzie się spektakl „Szalone lata 60 i 70” w wykonaniu chóru Uniwersytetu III Wieku „Pasjonata i Przyjaciele” z Bełchatowa, któremu towarzyszyć będzie aukcja prac artystki. 

Wystawa prac Justyny Ciupińskiej w Galerii Muzeum Regionalnego będzie czynna do 11 grudnia br.