Medale „Pro Patria" w 22. rocznicę odsłonięcia Grobu-Pomnika KWP

13 października 2018


W sobotę, 13 października uczczono 22. rocznicę odsłonięcia i poświęcenia Grobu - Pomnika Żołnierzy KWP. Po złożeniu kwiatów na Starym Cmentarzu w Galerii Muzeum Regionalnego odbyła się uroczystość wręczenia medali „Pro Patria” przyznanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Z okazji 22. rocznicy ufundowania i poświęcenia pomnika kwiaty złożyli m.in.: kombatanci, delegacja Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, poseł Anna Milczanowska, radny sejmiku wojewódzkiego - Stanisław Witaszczyk oraz prezydent Jarosław Ferenc wraz z wiceprzewodniczącym rady miejskiej Arturem Wernerem. W obchodach uczestniczyli także płk Zbigniew Zieliński oraz ppłk Mieczysław Orzełek.

Następnie uroczystości przeniosły się do muzeum, gdzie wręczono medale „Pro Patria”.

- Dziś oddajemy cześć tym, którzy walczyli o naszą wolność - mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Jarosław Ferenc. - Nie możemy żyć tylko chwilą bieżącą, nie możemy zapominać o historii, o ciągłości naszych dziejów, a ludzi, którzy dbają o tę pamięć musimy doceniać  - dodał. 

Prezydent wspomniał także o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu", który od niedawna jest Honorowym Obywatelem Miasta Radomska.

Medale otrzymali:
Zenona Cyran
Ksawery Goszczyński
Zenon Kabat
Kazimierz Klamut
Stanisław Kossowski
Wacław Lamecki
Edmund Nowakowski
Anna Milczanowska
Józef Stachura
Robert Szala
Eugeniusz Szczepański
Wiktor Zaskórski

Organizatorami uroczystości byli Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Zarząd Główny w Radomsku oraz Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.