Medale z okazji Złotego Jubileuszu

1 września 2018


Dziś w Urzędzie Stanu Cywilnego w Radomsku odbyła się uroczystość wręczenia „Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Na wniosek Prezydenta Miasta Radomsko i postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medale otrzymało 10 par małżeńskich, z których 9 par zawarło związek małżeński przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w 1968 roku a jedna para w roku 1964.

Wręczenia medali dokonał Prezydent Miasta Radomsko Jarosław Ferenc z udziałem Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Radomsku Artura Wernera, który przekazał Jubilatom legitymacje z Kancelarii Prezydenta RP.

Dla Jubilatów, ich rodzin i znajomych, a także dla naszego miasta Złoty Jubileusz to piękna uroczystość, skłaniająca do refleksji i wspomnień, a akt dekoracji jest niejako oficjalnym przypieczętowaniem ze strony naszego kraju prawdy o wartości małżeństwa dla innych i nadzieją, że będą wzorem i przykładem do naśladowania przez młode pokolenie. Rocznica 50-lecia pożycia małżeńskiego to doniosła chwila, która budzi wzruszenie, uznanie i szacunek. Osoby, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat nagradzane są w naszym kraju specjalnym medalem przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ma on kształt sześcioramiennej gwiazdy, w środku której z jednej strony widnieje napis: „ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE" a z drugiej - dwie srebrzyste róże.

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Radomsku Małgorzata Morawska w swoim przemówieniu wskazała, że złożona przysięga małżeńska zobowiązuje do bycia ze sobą na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie, chociaż przeciwności losu w życiu bywa wiele. Jednak wszystkie te przeżycia, radości i smutki umacniają jeszcze bardziej. Pary świętujące Złote Gody są godnym wzorem do naśladowania dla innych par, szczególnie tych młodych, które właśnie teraz podejmują decyzję o zawarciu małżeństwa. Podczas uroczystości Jubilaci w piękny i wzruszający sposób przekazali sobie wzajemne podziękowania.

Na mocy ustawy z dnia 16 października 1992 roku specjalnym medalem przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” odznaczonych zostało 10 par małżeńskich. Odznaczone zostały następujące osoby:

• Czesława Borowiecka i Jan Borowiecki
• Teresa Dobielska i August Dobielski
• Teresa Falfus i Jan Falfus
• Halina Jędrzejczyk i Stefan Jędrzejczyk
• Jadwiga Makowska i Marek Makowski
• Krystyna Nita i Marek Nita
• Bożena Nowak i Lucjan Nowak
• Genowefa Piestrzyńska i Henryk Piestrzyński
• Cecylia Sambor i Bogusław Sambor
• Józefa Zbroja i Stanisław Zbroja


Jubileusz "Złotych Godów" uświetnił koncert Oliwii Kopiec uczennicy Szkoły Podstawowej Nr 7 w Radomsku także podopiecznej Violetty Ojrzyńskiej, dyrektor GOK-u w Gidlach. Oliwia swoim głosem oczarowała jurorów  i publiczność programu The Voice Kids .

Urząd Stanu Cywilnego w Radomsku prosi wszystkich małżonków obchodzących w tym roku jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego do zgłoszenia tego faktu do Urzędu Stanu Cywilnego w Radomsku. Ułatwi to terminowe wystąpienie o przyznanie medali do Kancelarii Prezydenta RP.