Miasto świętuje 150. rocznicę urodzin marszałka Piłsudskiego

5 grudnia 2017


Cała Polska, w tym również Radomsko, wspomina dziś marszałka Józefa Piłsudskiego. Z okazji rocznicy jego urodzin w mieście odbyło się wiele wydarzeń mających uczcić pamięć wybitnego Polaka.

Miejskie obchody 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego rozpoczęto złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą marszałka na Muzeum Regionalnym w Radomsku. Następnie w muzeum odbył się wykład pt. „Józef Piłsudski – portret zbiorowy” przygotowany przez Pawła Kowalskiego - pracownika Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

W świętowanie włączyły się również miejskie szkoły. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 odbyła się uroczysta akademia, podczas której uzdolniona artystycznie młodzież przedstawiła zgromadzonym widzom postać Józefa Piłsudskiego. Rozstrzygnięto też szkolne konkursy plastyczne i literackie poświęcone pamięci marszałka.

- 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego to święto całego miasta. Warto pamiętać, że rada miejska w Radomsku już 30 stycznia 1920 roku nadała marszałkowi tytuł honorowego obywatela miasta. Już wtedy rajcy docenili zasługi Józefa Piłsudskiego zarówno dla kraju jak i naszego miasta – zauważył podczas akademii prezydent Jarosław Ferenc.

Punktem kulminacyjnym obchodów był happening uliczny pt. "O Piłsudskim na Piłsudskiego" współorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2. Uczniowie na ulicach miasta rozmawiali z przechodniami o marszałku Piłsudskim, przekazując im ciekawostki, najważniejsze daty związane z jego życiem i działalnością oraz rozdawali boszury, wydane przez  Instytut Pamięci Narodowej.

- Akcja została odebrana bardzo dobrze, ludzie byli dla nas mili i słuchali naszych ciekawostek. Widać było, że chcą się czegoś o Piłsudskim dowiedzieć. Opowiadaliśmy o najważniejszych datach z jego życia, że odwiedził Radomsko i został mianowany honorowym obywatelem miasta – wyjaśnia Michalina Rawicka z PSP nr 2 w Radomsku.

Wyniki konkursów przeprowadzonych w PSP nr 7:

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Historyczno-Plastyczno-Literackiego:


Kategoria konkurs plastyczny:

I miejsce - Jakub Michoń

II miejsce - Olga Ciapińska

III miejsce – Natalia Grabowska

Wyróżnienia: Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Drzewoska.

Kategoria konkurs literacki:

I miejsce – Michał Mielczarek

II miejsce – Patrycja Pukacz

II miejsce – Stanisław Woźniak

Wyróżnienia: Zuzanna Jędrzejczyk, Maria Łuszczyn, Natalia Kapica

Szkolny konkurs na sobowtóra Józefa Piłsudskiego:

I miejsce - Piotr Zagaj

II miejsce – Kacper Fijałkowski

III miejsce – Bartłomiej Młynarczyk

Matematyczne Potyczki z Patronem:

I miejsce – Marta Wójcik i Martyna Muskała

II miejsce – Roch Rochowski

III miejsce – Marta Skotnicka