Miejskie uroczystości Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia 2017


Uroczystą mszą świętą, złożeniem kwiatów i zniczy w miejscach pamięci radomszczanie uczcili Święto Wojska Polskiego.

Dziś w całej Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, będące świętem wszystkich Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W 1923 roku, na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych, gen. broni Stanisława Szeptyckiego, ustanowiono Święto Żołnierza. W treści dokumentu sankcjonującego święto czytamy m.in.: W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.

Bitwa stoczona w ramach wojny polsko-bolszewickiej określona mianem „Cudu nad Wisłą” zaliczana jest do jednych z najistotniejszych i przełomowych w historii świata.

- Należy podkreślić, że bohaterami i prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy dzięki odwadze i ofiarności zmienili losy Europy – mówił podczas wystąpienia prezydent Jarosław Ferenc.

Święto Wojska Polskiego jest okazją do wspominania tych, którzy oddali swoje życie za wolną ojczyznę oraz do podziękowania żołnierzom, którzy dziś pełnią służbę dla bezpieczeństwa naszego kraju.

15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, nazywanym w Polsce Świętem Matki Boskiej Zielnej patronki ziemi i jej roślinności.

W Radomsku, jak co roku delegacje oraz mieszkańcy miasta uczcili Święto Wojska Polskiego uroczystą mszą świętą oraz złożeniem kwiatów i zniczy w miejscach pamięci.

Przed eucharystią wiązanki kwiatów złożono pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy świętej odprawionej w Kolegiacie p.w. św. Lamberta, parlamentarzyści, władze samorządowe miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, partii, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy miasta wzięli udział w miejskich uroczystościach przed Pomnikiem - Grobem Nieznanego Żołnierza.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą pamięci uczniów – żołnierzy Gimnazjum im. St. Niemca w Radomsku poległych za ojczyznę w 1920 roku, która znajduje się na ścianie Klasztoru Franciszkanów.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego o godz. 17.00 w Klasztorze Franciszkanów (w zależności od pogody w ogrodzie lub kościele) odbędzie się koncert „Ave Maria”. Wystąpią: Katerina Hebelkova (śpiew) i Takeshi Moriuchi (akompaniament). Koncert poprowadzi Małgorzata Zuzanna Nowak.