Młodzież z PSP nr 7 na Paradzie Schumana

13 maja 2019


15. lat obecności Polski w UE, 12 lat istnienia Szkolnego Klubu Europejskiego "Młodzież dla Europy" z PSP 7 w Radomsku, dodatkowo, już po raz 10. uczniowie wzięli udział w Paradzie Schumana w Warszawie. Tym razem tematem przewodnim Parady było hasło: "Wybieramy Europę!".  Parada Schumana organizowana jest od 1999 roku przez Polską Fundację im. Roberta Schumana z partnerami.

W tym roku, udział uczniów z "siódemki" w Paradzie był wyjątkowy. Jako laureaci ogólnopolskiego konkursu „Europejczyk odczuje, co Parlament zdecyduje”, organizowanego przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, zostali wyróżnieni i wspólnie z klubem europejskim z Warszawy mogli zaprezentować swoje działania w namiocie szkolnych klubów europejskich. Przygotowali różnorodne konkursy, gry, zabawy, "Wielką Radomszczańską Grę". Każdy kto odwiedził stoisko mógł zagrać w gry planszowe na temat ustroju RP, funkcjonowania państwa, a następnie otrzymać gadżety i materiały promocyjne Radomska i powiatu radomszczańskiego. Na stoisku nie zabrakło również gadżetów proeuropejskich. Dodatkowo dookoła rozwiesili zdjęcia z akcji z kodami QR - każdy mógł zeskanować kody, po czym został przekierowany na stronę internetową klubu z dokładnym opisem każdego działania. W pakiecie uczniowie "siódemki" mieli również ciekawostki o UE, słodkie ciasteczka, krówki, kroniki klubowe i nieograniczoną ilość pozytywnej energii. Jak przyznają - ich punkt był po prostu oblegany!

Tuż przed startem Parady przemawiali zaproszeni goście oraz uczestnicy Parady, wśród nich, uczeń PSP 7 - członek SKE Młodzież dla Europy (poseł XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży) Mateusz Patalan, który powiedział - Jeżeli zależy ci na tym, w jakiej Europie się za dwa tygodnie obudzisz, po prostu idź na wybory. Trzy razy w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Ani razu frekwencja nie przekroczyła 25 procent. Mam nadzieję, że przekroczymy tym razem nie tylko te 25 procent, ale i 50 proc. Przypomnijmy: 26 maja, za dwa tygodnie, w niedzielę. Wszystkich, którzy mogą już głosować, zachęcamy - za dwa tygodnie widzimy się przy urnach wyborczych.

Parada wystartowała tuż po godzinie 12:00 z Krakowskiego Przedmieścia (okolice Kościoła św. Anny) po odśpiewaniu hymnów Polski oraz Unii Europejskiej, trasą: ul. Senatorska - ul. Moliera - ul. Królewska - ul. Krakowskie Przedmieście w rytmie bębnów, z hasłami proeuropejskimi, flagami.  Głosem Parady był Paweł Nowicki, przedstawiciel SKE Młodzież dla Europy, który porywał tłum hasłami, po czym wszyscy skandowali: "Chcemy Europy: praworządnej, demokratycznej, solidarnej!", "26 maja - idź! Zagłosuj!"; "Zjednoczona Europa!".


Źródło: Klub SKE Młodzież dla Europy