Nauczyciele z PSP nr 4 uczyli się programowania i robotyki z wykorzystaniem aplikacji LOFI Blocks i zestawów edukacyjnych LOFI Robot

14 czerwca 2018


Zajęcia z podstaw robotyki są idealnym polem do nauki podstaw mechaniki, fizyki, elektroniki i myślenia projektowego. Ich siła opiera się na naturalnej ludzkiej pasji do konstruowania wszelkich pojazdów, urządzeń budowli i wynalazków. 12 czerwca br. nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 uczestniczyli w niecodziennym szkoleniu pt. „Podstawy nauki programowania i robotyki z wykorzystaniem aplikacji LOFI Blocks i zestawów edukacyjnych LOFI Robot”, które przeprowadził Maciej Wojnicki z LOFIRobot.

Maciej Wojnicki to projektant, konstruktor, programista, twórca LOFI Robota (www.lofirobot.com) – edukacyjnego systemu do nauki robotyki i programowania dla dzieci w każdym wieku, prowadzi warsztaty programowania interaktywnych multimediów, konstruuje instrumenty muzyczne. Współzałożyciel pierwszego w Polsce Fab Labu (Trójmiasto) – otwartej pracowni szybkiego prototypowania i cyfrowej fabrykacji, zrzeszonej w międzynarodowej sieci podobnych instytucji. Spotkania i szkolenia odbywają się w ramach prowadzonych nieodpłatnie objazdowych szkoleń dla nauczycieli.

W  dwóch warsztatach wzięło udział 38 nauczycieli PSP nr 4. W ramach szkolenia uczestnicy poznali możliwości środowiska LOFI Blocks (www.lofiblocks.com), będącego rozwinięciem nauki kodowania w Scratchu oraz sposobem na przejście z programowania blokowego do pisania kodu. Nauczyciele sprawdzili m.in. jak przy pomocy LOFI Blocks można uczyć programowania poprzez: rysowanie, tworzenie muzyki, naukę języków obcych, robotykę i mechatronikę w oparciu o Arduino i zestawy LOFI Robot.

Szkolenie zorganizowała p. Alina Płaszczyńska przy czynnym udziale Błażeja Badowskiego. LOFI Robot to prosty i łatwo dostępny system do konstruowania robotów oparty o narzędzia OPEN SOURCE, takie jak ARDUINO i SCRATCH, które zamieniają robotykę w niezwykłą zabawę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. LOFI Blocks to darmowa aplikacja do nauki programowania, dostępna w wersji online na komputerach stacjonarnych oraz na urządzeniach mobilnych (Android, iOS).