Nowoczesne autobusy wyjadą na ulice Radomska

18 maja 2016


Posiadają pełną klimatyzację, wi-fi i porty USB – mowa o dwóch nowoczesnych autobusach, które wzbogaciły tabor radomszczańskiego MPK. Nowo zakupione autobusy wyjadą na ulice Radomska już w piątek 20 maja i będą obsługiwały linie 0 i 1.

Dziś, 18 maja podczas konferencji prasowej prezydent Radomska Jarosław Ferenc wraz z władzami spółki MPK prezesem Robertem Glocem i wiceprezesem Sławomirem Bąbolem zaprezentowali dwa nowoczesne autobusy, które niedawno zostały zakupione.

–  Są to dwa 10-letnie używane autobusy, które na dziś są i tak najnowocześniejsze w spółce. Są to pojazdy skrojone na potrzebny naszego miasta, są po prostu trochę krótsze, bo 9,5 metrowe. MPK zapłaciło za nie 200 tys. złotych – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Jarosław Ferenc. – Będą wyposażone w wi-fi, porty USB tak, aby mieszkańcy Radomska w pełni mogli korzystać z różnego rodzaju udogodnień, jakie są dostępne w wielu większych miastach w Polsce – dodaje.

Zakup nowych autobusów był przeprowadzony nie tylko po to, by zwiększyć komfort przejazdu pasażerów, ale także z troski o ich bezpieczeństwo. Stary tabor ze względu na stan techniczny wymaga zmiany, która właśnie się dokonuje.

–  Z 38 autobusów, które zastałem dwa miesiące temu w spółce 7 już zezłomowałem. Pojazdy te nie nadawały się do jakiegokolwiek remontu. W tej chwili trwa akcja odbierania przez firmę tych autobusów. Myślę, że do końca tego roku jeszcze 3 lub 4 autobusy będę wymagały zastąpienia innymi, ponieważ nie przejdą przeglądów technicznych – zauważa prezes MPK Robert Gloc.

W lipcu tego roku zostanie rozstrzygnięty konkurs na zakup nowych autobusów niskopodłogowych i zarazem niskoemisyjnych z unijnym dofinansowaniem w wysokości 85 proc. MPK złożyło wniosek na zakup 12 autobusów , które – jeśli uda się pozyskać pieniądze – zostaną zakupione w ciągu trzech lat.

- Zakupem nowych pojazdów chcemy nie tylko poprawić komfort życia mieszkańców , ale także zachęcić radomszczan do korzystania z komunikacji publicznej – podkreśla prezydent Ferenc.

To jeszcze nie koniec planowanych zmian. W okresie jesienno – zimowym spółka MPK będzie składać wniosek na zakup kolejnych 4 lub 5 autobusów hybrydowych wraz z infrastrukturą przystankową, do której dołączone są chodniki i ścieżki rowerowe.