Ostatnie pożegnanie Zdzisława Witalewskiego

17 września 2018


Z żalem informujemy, że 13 września w wieku 92 lat zmarł Zdzisław Witalewski zasłużony dla ojczyzny były żołnierz Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Kapitan Zdzisław Witalewski urodził 1 stycznia 1926 r. w Kamieńsku, zmarł 13 września 2018 r. Jako młody człowiek w czasie II wojny światowej działał w Szarych Szeregach walcząc z wrogiem. Następnie wstąpił do Armii Krajowej, by dalej toczyć walkę z okupantem niemieckim na ziemi radomszczańskiej i piotrkowskiej. W obu tych organizacjach nosił pseudonim „ZEUS”. Po 1945 r. przyłączył się do Konspiracyjnego Wojska Polskiego, by pod dowództwem Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” dalej walczyć o wolną i niepodległą Polskę. W tym czasie Zdzisław Witalewski używał pseudonimu „LONGINUS”.

Był jednym z założycieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego Zarządu Głównego Ogólnokrajowego Związku Byłych  Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Światowego Związku  Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ziemi Piotrkowskiej. Był również Prezesem Stowarzyszenia Szarych Szeregów Koła w Kamieńsku oraz Wiceprezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po śmierci I Prezesa został wybrany na Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Radomsko i pełnił tą funkcję do końca swoich dni. Za zasługi został odznaczony Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i Krzyżem KWP.

Uroczystości pogrzebowe rozpocznie msza św. w kaplicy pw. Pana Jezusa Konającego przy Cmentarzu Starym w Radomsku 18 września o godz. 14.00.