Otwarcie wystawy „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej – spotkajmy się w powiecie radomszczańskim”

17 września 2017


W niedzielne popołudnie 17 września w Miejskim Domu Kultury w Radomsku otwarta została niezwykła wystawa malarstwa. Niezwykła, bo stworzona przez kilkudziesięciu artystów z powiatu radomszczańskiego.

Wystawa należy do wyjątkowych także dlatego, że zobaczyć na niej można obrazy przedstawiające zakątki powiatu przedstawione w różnorodny sposób. Tematem dzieł są pejzaże, zabytki architektury świeckiej i sakralnej, zabytki przyrody oraz ważne miejsca związane z historią powiatu radomszczańskiego.

Prace zostały wykonane podczas X edycji pleneru malarskiego dotyczącego regionu łódzkiego pt. „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej – spotkajmy się w powiecie radomszczańskim” zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim oraz Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego. Poprzednie edycje plenerów odbyły się w powiecie poddębickim, pabianickim, opoczyńskim i zgierskim.

W ramach projektu, tworzonego przez 10 minionych lat powstało około 700 obrazów, wzięło w nim udział 262 artystów, odbyło się około 200 wernisaży w całym województwie łódzkim i wydrukowano 10 000 katalogów.
Plener oraz wystawa „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej – spotkajmy się w powiecie radomszczańskim” objęte są patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, Starosty Powiatu Radomszczańskiego, Prezydenta Miasta Radomska oraz Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego.

Powstałe dzieła po raz pierwszy zostały zaprezentowane we wrześniu na wernisażu wystawy poplenerowej, otwierającym kolejną edycję Mixera Regionalnego w Łódzkim Domu Kultury. Wystawa ma charakter wędrowny. Dlatego dziś pokazano ją w Radomsku. Gościem specjalnym wernisażu był pomysłodawca projektu dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim Andrzej Cieślik, który opowiedział o historii powstania wystawy.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Prezydent Miasta Radomsko Jarosław Ferenc, który z rąk Andrzeja Cieślika otrzymał statuetkę z okazji 10-lecia Pleneru Malarskiego „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej 2008 – 2017”
Otwarcie wystawy uświetniły występy artystów, m.in. z Konstantynowa, Opoczna i Radomska.