Pamięci Jerzego Fotygi – koncert „Ocalić od zapomnienia”

24 listopada 2017


W Miejskim Domu Kultury podczas koncertu „Ocalić od zapomnienia” przybliżono widzom sylwetkę wybitnego radomszczanina Jerzego Fotygo.

Koncert zorganizowano w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” – Małe Granty MDK 2017. Wystąpiła orkiestra kameralna "Unplugged Orchestra" pod dyrekcją Michała Śmigielskiego oraz soliści: Agnieszka Kadłubowska (sopran) i Paweł Pawlik (fortepian). 

Jerzy Fotygo ukończył Konserwatorium w Warszawie. Był organistą w kościele św. Lamberta. Jego zaangażowanie w życie muzyczne miasta wykraczało daleko poza funkcję pełnioną w kościele. Powołał do życia Towarzystwo Muzyczne „Lutnia”, które pod jego kierownictwem występowało w radomszczańskich kościołach. W czasie II wojny światowej zorganizował Filharmonię Radomszczańską i organizował koncerty muzyki kameralnej. Po wojnie, w 1950 roku utworzył Międzyspółdzielnianą Orkiestrę Symfoniczną. Równocześnie prowadził Orkiestrę Symfoniczną w Częstochowie. W 1954 roku kierował Orkiestrą Objazdową w Warszawie, a w 1957 roku został dyrektorem Opery Wrocławskiej.

Podczas piątkowego koncertu radomszczanie mogli usłyszeć utwory, które Jerzy Fotygo wykonywał ze swoimi orkiestrami.   W programie znalazły się m.in.:
- Fryderyk Chopin - Andante Spianato i Wielki Polonez op. 22
- Stanisław Moniuszko - Recytatyw i Aria Hanny z II aktu opery Straszny Dwór „Do grobu trwać w bezżennym stanie"
- Fryderyk Chopin - Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13
- Stanisław Moniuszko - Recytatyw i Aria Halki z II aktu opery Halka „Gdyby rannym słonkiem".