Pamiętamy o zasłużonych radomszczanach

24 października 2016


Agnieszka Kuligowska z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oprowadzała radomszczan po Starym Cmentarzu. Spacer w sobotę 22 października odbył się w ramach projektu „Byli, odeszli, zostawili”.

To wspólny projekt Miasta Radomska i Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami Oddział w Radomsku. Przed bramą wejściową na Stary Cmentarz przy ul. Wyszyńskiego zebrało się w sobotę przed południem kilkadziesiąt osób, m.in. prezydent Radomska Jarosław Ferenc i zastępca prezydenta Małgorzata Kańska-Kipigroch, prezes PGK Marek Glądalski i wiceprezes Izabela Michnowska, prezes MPK Robert Gloc i wiceprezes Sławomir Bąbol. Najmłodszym uczestnikiem spaceru był półtoraroczny Andrzejek, który przyszedł z tatą Adrianem.

Radomszczanie odwiedzili kilkanaście grobów, także tych, którymi nikt się nie opiekuje, i które wymagają szybkiego remontu. O zasłużonych osobach spoczywających na Starym Cmentarzu oraz o historii zabytkowych nagrobków opowiadały Agnieszka Kuligowska oraz reprezentująca Urząd Miasta Agnieszka Podolska. Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 5 uczestnicząca w spacerze od razu porządkowała groby. Następnie palono znicze. Udało się też wyłonić kilkunastu społecznych opiekunów grobów, którzy będą się nimi zajmować – porządkować, zapalać znicze - przez cały rok.

Zwieńczeniem projektu „Byli, odeszli, zostawili” będzie Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Starym i Nowym Cmentarzu w Radomsku, która tradycyjnie odbędzie się 1 listopada.