Podsumowanie roku 2019 w USC w Radomsku

3 stycznia 2020


Jak co roku Urząd Stanu Cywilnego w Radomsku przygotował garść ciekawostek i statystyk. W raporcie o zdarzeniach zarejestrowanych przez USC w 2019 roku znajduje się m.in. liczba urodzeń, małżeństw czy najpopularniejsze imiona nadawane nowonarodzonym dzieciom.

Na terenie miasta Radomska oraz Gminy Radomsko zarejestrowano 1148 aktów urodzeń w 2019 roku. To o 39 więcej niż w roku poprzednim; wśród nowonarodzonych dzieci przeważali chłopcy, których urodziło się o 36 więcej niż dziewczynek. Najpopularniejszymi imionami wybieranymi przez rodziców dla dziewczynek były Lena, Zuzanna, Maja, Wiktoria oraz Amelia. Najmodniejszymi imionami roku 2019 wśród chłopców będą natomiast mogli się poszczycić posiadacze imion: Aleksander, Filip, Jakub, Jan oraz Franciszek.
Niewielki wzrost można zaobserwować również w liczbie zawartych aktów małżeństwa. W 2019 roku było ich 291, o 8 więcej niż w 2018 r., w tym również 6 związków małżeńskich zawartych z cudzoziemcami pochodzącymi z Ukrainy, Słowacji, Włoch, a nawet Filipin. W ubiegłym już roku wręczono również 50 Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie dla 50 par małżeńskich, które tym samym obchodziły tzw. "Złote Gody". Po drugiej stronie, na podstawie prawomocnych orzeczeń sądów okręgowych, naniesiono 145 wzmianek dotyczących rozwiązania małżeństwa przez rozwód oraz 2 wzmianki dotyczące separacji małżeństwa.

W najmniej przyjemnej rubryce odnotowano spadek - 1004 zarejestrowane akty zgonów to o 13 mniej niż w roku poprzednim.
Ponadto urzędnicy pełne ręce roboty również za sprawą wydania w roku ubiegłym ok. 10,5 tys. odpisów aktu stanu cywilnego, 1,3 tys. zaświadczeń i 9 decyzji o zmianę imienia i nazwiska.

W 2020 roku 5  mieszkańców Radomska i okolic będzie mogło poszczycić się setną rocznicą urodzin.