Promocja książki Stanisława Sankowskiego

11 października 2016


Promocja książki Stanisława Sankowskiego „Prace historyczne. Tom I” odbędzie się w piątek 14 października  o godz. 17.00 w Galerii Muzeum, ul. Narutowicza 1.

Stanisław Sankowski (1909-1993), którego imię nosi obecnie radomszczańskie muzeum, ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako żołnierz kampanii wrześniowej brał udział w 3 bitwach, po których pięć i pół roku przebywał w niewoli, w obozach jenieckich w Itzehoe, Sandbostel, Lubece i Woldenbergu.

W latach 1945 – 1972 był nauczycielem historii i wychowawcą kilku pokoleń uczniów w dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym.

W tym czasie był założycielem Muzeum Regionalnego w Radomsku, wieloletnim opiekunem uczniowskich kół pozalekcyjnych: historycznego i filatelistycznego. Dwukrotnie w latach 1965 i 1971 jego uczniowie zdobywali pierwsze miejsca w Polsce w Ogólnokształcącym Maratonie Filatelistycznym, a także III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Przez X wieków Polski”, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz autorem monografii i kilkunastu opracowań dotyczących historii miasta Radomska i regionu radomszczańskiego.